Kozmetik sektöründe bir depo tasarımı
Warehouse designing in cosmetics
  1. Tez No: 370356
  2. Yazar: MERT ŞENOCAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TANYAŞ, YRD. DOÇ. DR. BURAK KÜÇÜK, YRD. DOÇ. DR. İHSAN GÜLAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Lojistik ve Tedarik Zinciri Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Günümüzde sürekli artan rekabet, değişen koşullar ve değişen müşteri gereksinimleri bunun yanı sıra rekabetten dolayı daha kaliteli ürün ve hizmet sunum çalışmaları sebebiyle artan maliyetler tedarik zinciri ve depo yönetim faktörlerini önemli bir hale getirmiştir. Bu anlamda iyi bir depo ve dağıtım yönetimi için müşteriler ve tedarikçilerle etkin bir yapı oluşturulması ve bu yapının içinde talep tahminleri ve yıl içindeki değişimler yapılarak iyi bir lojistik süreçler içerisinde etkin bir depo yönetimi oluşturulabilmektedir. İyi bir lojistik ve depo yönetim sürecinde müşterilerin beklentilerini minimum maliyet maksimum hizmet düzeyi oluşturmaktadır. Bunu da sağlayacak en önemli faktör depo yönetimi ve dağıtım faaliyetlerinin etkinliği oluşturmaktadır. Bu tez çalışması içerisinde firmanın mevcut yapısının incelenerek nasıl bu faktörlere daha yakın hale getirilebileceğinin çalışması yapılmıştır. Bu kapsamda birçok depo ve dağıtım merkezine sahip olan ama depoların durağan yapıda olan bir düzenden daha dinamik daha gelişebilir ve daha fazla rekabet edebilir yapıya getirimi yapılmıştır. Bu tez çalışması içerisinde ilk bölüm genel kavramları içermekle beraber ikinci bölüm genel kavramların yanı sıra daha teknik özelliklerine inen bir yapıdadır. Üçüncü bölümde depomuzun ana sektörü olan kozmetik sektörünün mevcut yapısı dinamikleri, talepleri, ihracat ve ithalatları bu bölümde incelenmiştir. Dördüncü ve son bölümümüzde firmanın mevcut yapısı ve bu yapının nasıl daha efektif hale getirilebilir şekilde olması ve bunun yanı sıra altı yıllık plan dahilinde gerek gelişimi gerekse sektör bazında firma için talep tahminlerinin ne şekilde olacağı ele alınmakta ve bununla ilgili depo tasarımı yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Nowadays there are permanent increasing competition, changing conditions and changing customer demands, also Supply Chain and warehouse management's factors are so significant because of competition, more quality product demands and increasing costs. In this sense, better warehouse management should be created to better warehouse and designing management between customers and suppliers. The better logistics and warehouse management create higher service level and less cost. These are provided by warehouse management and effective distributing facilities. I'm researching present condition of firm and how to approach these factors. I'm surveying to bring more dynamic and formative so we bring more competitive situation within the scope. There are general concepts in first part of thesis. In second part, there are including general concepts and more technical properties. In third parts are including the structure of cosmetics sector, the dynamics, demands, imports and exports respectively. Finally this part includes the existing structure of firm and the structure to be more effective, also six years demand forecast which describe warehouse improvement and based on sector demand forecast. We designed warehouse scheme for this operations.