2001 yılı sonrası yabancı sermaye yatırımlarının Türk bankacılık sektörüne etkileri
The effects of foreign direct investments on Turkish banking sector
  1. Tez No: 370405
  2. Yazar: NURAY ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN AYTAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
2001 yılı ekonomik krizinin ardından Türk Bankacılık sektöründe, sektörün güçlü ve rekabetçi bir yapıya kavuşması amacıyla çeşitli düzenlemelere gidilmiştir. Bu çalışmada 2001 yılı sonrasında Türk Bankacılık sektörüne giriş yapan yabancı sermayeli banka girişleri ve sektöre etkileri ele alınmıştır. Çalışma 3 bölümden oluşmuştur. İlk bölümde küreselleşme ve finansal liberalizasyon kavramları, Türkiye'de finansal liberalizasyon süreci, finansal liberalizasyon ve ekonomik kriz ilişkisine yer verilmiştir. İkinci bölümde yabancı sermaye yatırımlarının tanımı, çeşitleri, bankacılık sektöründe yabancı sermaye yatırımları, Türkiye'de bankacılık sektörünün tarihi gelişimi, bu süreçte Türkiye'deki yabancı bankalar ve Basel Kriterleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise, 2001 yılı ekonomik krizi, kriz sonrası bankacılık alanında uygulamaya konulan düzenlemeler, 2008 yılında yaşanan küresel kriz ve Türkiye'deki yabancı bankalar ve yabancı bankaların sektördeki olumlu ve olumsuz etkileri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In order to establish a strong and competitive banking sector, various regulations have been implemented after 2001 economic crisis in Turkish Banking system, In this study, foreign owned banks in Turkish Banking System and effects of their penetrations to the Turkish Banking system whave been discussed. The study consists of three parts. In the first part; the concepts of globalization and financial liberalization, the process of financial liberalization in Turkey and relationship of financial liberalization and economic crisis in Turkey have been explained. In the second part; the definition and the types of foreign capital investments, foreign capital investments in the banking sector, the historical development of the banking sector in Turkey, foreign owned Banks in Turkey and Basel criteria have been studied. In the third part; 2001 economic crisis, the new regulations in the banking sector introduced after 2001 crisis, the global economic crisis in 2008, the foreign owned Banks in Turkey and their positive and negative effects upon the Turkish Banking sector have been studied.