Felix Mendelssohn keman konçertosu'nun form analizi, keman tekniği ve icra yönünden incelenmesi
Felix Mendelssohn's violin concerto in violin technique, form analysis and investigation enforcement terms
- Tez No: 370417
- Danışmanlar: DOÇ. AHMET HAMDİ ZAFER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Araştırmanın gerçekleşmesindeki temel amaç, müzik repertuvarında önemli yere sahip olan Felix Mendelssohn Mi Minör Keman Konçertosu' nun teknik ve müziksel özelliklerini saptamaktadır. Bu araştırmada Romantik Dönem' in ünlü Alman bestecisi ve eğitimcisi olan Felix Mendelssohn ve onun Mi Minör Keman Konçertosu' nun önemi ortaya konmuştur. Mendelssohn' un hayatı, yaşadığı dönemin özellikleri, eserin çalma teknikleri, icra bakımından incelenmesi ve partisyon üzerinden form analizi incelenerek, karşılaşılabilecek zorluklar, örnek verilerek çözümlenmeye çalışılmıştır. Romantik Dönem' de ortaya çıkan yeni form ve müzik anlayışı işlenmiş; ortaya çıkabilecek teknik ve yoruma ilişkin sorunların çözümleri, ipuçları ortaya konularak önerilerde bulunulmuştur. Seçilen eserde yapılan teknik analizler, sağ el (yay), sol el (parmak) ve konum geçişleri boyutlarıyla ele alınmış müziksel analizler ise form analizi tablolarıyla gösterilmiştir. Bu çalışmada, elde edilen bulgular ışığında; araştırmanın yarar sağlayacağı ve diğer Romantik Dönem keman eserlerinin teknik, müziksel yapıları ve yorumlama özelliklerine yönelik olarak da fikir verici nitelikte bir araştırma olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to determine the technical and musical properties of Felix Mendelssohn's E moll violin concerto which has a special importance in musical repertoire. This study presents, the importance of the famous composer and educationist of the Romanticism, German Felix Mendelssohn and his E Moll concerto. Having analyzed his life, concurrent lifestyle, concerto playing and execution techniques and form analysis on pariticions; the difficulties that can be faced has been resolved with examples. The newly emerging form and musical comprehension of Romanticism has been processed, the solutions of the possible problems on tecnique and interpretation has been given with clues and recommendations. While technical analyses on selected composition has been shown in terms of; right hand(bow), left hand (finger) and position transitions, musical analyses are shown on form analysis tables. In the light of the conclusions, this study can be thought as beneficial and inspiring on understanding the technique, musical structure and interpretation of the Romanticism Violin compositions.