Karşılaştırmalı performans analizi: Mendelssohn Op.64 Mi Minör Keman Konçertosu, Cadenza
Comparative performance analysis of Mendelssohn's Op.64 E Minor Violin Concerto, Cadenza
  1. Tez No: 810830
  2. Yazar: ASLI SILA BULAT
  3. Danışmanlar: PROF. SALİHA ÖZLEM SÜMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Müzik, Fine Arts, Music
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada, performans analizinin tanımı yapılmış, gelişmekte olan bu disiplininin önemi ve gerekliliği anlatılmış, performansın tarihsel süreç içerisindeki gelişiminden, Mendelssohn mi minör keman konçertosunun diğer romantik konçertolar arasındaki konumundan, eserin karakteristik özelliklerinden bahsedilmiş, yorum farklılıkları ve bestecinin belirlemiş olduğu dinamiklerin ne kadarına sadık kalındığı incelenmek üzere aşağıda belirtilen üç performansı karşılaştırma yolu ile bir performans analizi yapılmıştır: • Maxim Vengerov-Kurt Masur-Gewandhausorchester Leipzig-1993 • Hilary Hahn-Hugh Wolff-Oslo Filharmonien-1998 • Augustin Hadelich-Miguel Harth-Bedoya-Norwegian Radio Orchestra-2015 Çalışmada kullanılan kesitler Carl Flesch edisyonundan alınmış olup, olası değişikliklerden dolayı bestecinin el yazması da göz önünde bulundurulmuştur. Araştırma hangi yorumun daha doğru veya yanlış olduğunu kanıtlamak amacıyla değil, yorumlardaki farklılıkları teorik bir zemin üzerinde açıklamak amacıyla yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the definition of performance analysis is given, the importance and necessity of this developing discipline is explained, the historical development of performance is discussed, and the position of Mendelssohn's Violin Concerto in E minor among other Romantic concertos, as well as its characteristic features, are described. The interpretation differences and how much the performers adhere to the dynamics set by the composer are examined through a performance analysis by comparing three performances. • Maxim Vengerov-Kurt Masur-Gewandhausorchester Leipzig-1993 • Hilary Hahn-Hugh Wolff-Oslo Filharmonien-1998 • Augustin Hadelich-Miguel Harth-Bedoya-Norwegian Radio Orchestra-2015 The excerpts used in the study were taken from the Carl Flesch edition, and the composer's manuscript was also taken into account due to possible changes. The research was not conducted to prove which interpretation is more correct or incorrect, but rather to explain the differences in interpretations on a theoretical basis.