Vergi yargılama usulünde Vergi Usul Kanunu'nun uygulanması
Tax proceedings in the tax base for the implementation of the law on
  1. Tez No: 370416
  2. Yazar: AKİF ÇELİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYKUT TAVŞANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Vergi yükümünün Anayasa'ya uygun kanunlarla konulması, değiştirilmesi ve kaldırılması anlamına gelen vergilerin kanuniliği ilkesi, aynı zamanda vergilerin kanunlara uygun olarak alınmasını da gerektirmektedir. İşte, vergi kanunlarının uygulanması aşamasında idarenin yaptığı işlemlerin hukuka uygunluk denetimine tâbi olması hem hukuk devleti ilkesinin hem de vergilerin kanuniliği ilkesinin bir gereğidir. Hukuka uygunluk denetimi yapılırken işin esasından önce yargılama hukukunda usul incelemeleri öncelikle ve ivedilikle gelir. Vergi yargılaması açısından da usul hukukuna ilişkin olarak değişik kanunlarda yer alan düzenlemelerin birlikte dikkate alınması ve vergi yargılamasının bu doğrultuda icra edilmek suretiyle daha sonra işin esasının incelenmesine geçilmesi gerekmektedir
Özet (Çeviri)
The principle of legality of tax which means tax come into effect, amend and annul by constitutuonal laws necessitates levying taxes consistent with the law. Controlling of administrative acts in terms of consistent with the law while implamenting of tax law is mandatory for the rule of law and the principle of legalty of tax. Procedural analysis is made primaly and urgently before analysing of events while controling acts in terms of consistent with the law in jurisdiction. It is necessory that firstly regulations placing different acts corresponding procedural law must be taken into consideration and then must be passed to analysing of events accerding to theese procedural regulation in tax junisdiction.