Ekonomik coğrafya açısından Çal (Denizli) ilçesi
Economi̇c geography i̇n terms of Çal (Deni̇zli̇) di̇stri̇ct
  1. Tez No: 370458
  2. Yazar: GÜLAY İYDİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAHYA KADIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Çal İlçesi, Ege Bölgesi'nde yer alan, Denizli İli'ne bağlı bir yerleşim yeridir. İlçe sınırları içinde, doğuda Kavak dağı, batıda Çökelez dağı, güneyde Beşparmak dağları vardır. İlçe merkezi bu dağların ortasında Çökelez Dağı'nın eteğine kurulmuştur. İlçeye bağlı toplam 9 belde ve 23 köy vardır. Toplam nüfusu 22 249'dur. Tarım ve hayvancılık önemli geçim kaynaklarıdır. Tarımsal faaliyetler arasında önemli bir yeri olan bağcılık, tarımda bölgeye hâkim olan önemli bir uğraştır. Yaklaşık 858 000 dekar olan tarım topraklarının %52'sini bağ alanları oluşturmaktadır. Ayrıca buğday da, yetiştirilen tahıllar içerisinde ilk sırada yer almaktadır. Tarımla uğraşan birçok kişi aynı zamanda hayvancılıkla da uğraşmaktadır. Sığır, keçi ve koyun yetiştiriciliği bölge için önemlidir. Tarım ve hayvancılığa bağlı olarak gıda sanayi gelişme göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Çal District is a settlement in the province of Denizli located in Agean Region.There is mount Kavak in the east,Mount Çökelez in the west., Beşparmak Mountains in the South within the borders of district.Center of the district is located in the midst of these mountains on the outskirts of Çökelez mountain.There is 9 towns and 23 villages within the borders of the district. Total population is 22,249. Agriculture and livestock is important mainstays.Grapery that has an important place among the agricultural activities is a significant resource dominated in the area.Grapery areas constitute the 52 percent of about 858,000 decare of tehe agricultural soil.Also wheat takes place on the top of the cereals that is grown in the area. A lot of people that engaged with agriculture also engaged with livestock.Growing up beef,goat and sheep is important fort he area.Food industry increases depending on agriculture and livestock.