Karasu'da (Sakarya Nehri-Karasu Deresi arası) arazi kullanımı
Untillisation of land Karasu (Land between Sakarya River And Karasu Brook
  1. Tez No: 370474
  2. Yazar: FATİH YURDUSEVER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN KARA, PROF. DR. LÜTFİ ÖZAV, DOÇ. DR. MEHMET KARAYAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Sakarya'nın Karasu ilçesinde 2003–2012 yılları arasında dalga aşındırmasından kaynaklanan kıyı gerilemesi meydana gelmiştir. Özellikle Karasu Limanı'nın inşasından sonra limanın doğusunda kalan kıyıda dalga aşındırması çok etkili olmuştur. Karasu sahilinde oluşan kıyı gerilemesinin önlenmesi için yapılabilecek çalışmalar, alınabilecek önlemler hususunda çözüm önerileri ortaya konulması gerekmektedir. Kıyıda meydana gelen gerilemenin kıyı şeridindeki yapılar üzerine olumsuz etkilerini ortaya çıkarmak için resmi kurum ve kuruluşlar tarafından çalışma sahasında alınan önlemler ve yapılan müdahaleler yerinde incelenerek sonuçlar ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Kıyı şeridindeki dalga erozyonun arazi kullanımı üzerine olan etkileri; coğrafi yöntemler kullanılarak ortaya çıkarılmaya ve coğrafi metodolojiye göre bunun bir tez halinde sunumu amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Retrogression emerging from marine wove erosion occured at Karasu District of Sakarya within the years of 2003 and 2014. Specially, after construction of Karasu Seaport, marine erosion was very effective through the coast remaining at the East of the seaport. It has been reguired to put forth proposais for solutions in respect to studies that may be carried out and precoutions that may be taken in order to prevent the coast regression occured at Karasu shore. For the purpose of revealing negative impacts of the regression happened at the coast onto the buildings located on the coastline, precautions taken and intervetions made by the goverment departments and establishments at the worksite have been exomined in situ and thus result tried to have been reveald. It is here by aimed that impacts of the marine erosion at the coastline onto the utilization of land are to be revealed by using geographic methods and that as such is to be presented in the from of a thesis according to the geographic methodology.