An efl teacher training programme on adapting writing rubrics to evaluate university students' essays
Üniversite öğrencilerinin kompozisyolarını değerlendirmek için kullanılan rubriğin geliştirilmesine dayalı bir öğretmen geliştirme programı
  1. Tez No: 370475
  2. Yazar: BERNA TORLAKLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜLYA YUMRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışma Toros Üniversitesi Hazırlık Okulu'nda kompozisyon yazımında ölçme aracı olarak kullanılan rubriğin geliştirilmesi çalışmasıdır. 6 haftadan oluşan bir çalıştay gerçekleştirilmiştir. Çalıştay süresince karşılıklı fikir alışverişi ve tecrübe paylaşımı gerçekleştirilmiştir. Yazı derslerinin değerlendirilme yöntemleri genel olarak gözden geçirildikten sonra Toros Üniversitesi Hazırlık Okulu öğrencilerinin kompozisyonlarının değerlendirilmesinde hangi yöntemlerin kullanıldığı ve TOEFL ve IELTS gibi uluslar arası sınavlarda hangi yöntemlerin kullanıldığı değerlendirilmiştir. Bu bağlamda Toros Üniversitesi Hazırlık Okulu'nda kullanılan rubrik ayrıntılı bir şekilde değerlendirilmiş ve daha açık ve anlaşılır olmasını sağlamak amacıyla bazı yönlerinin geliştirilmesine karar verilmiştir. Hem içerik hem de formatta değişiklik yapılmıştır. Çalışmada niteliksel veriler kullanılmışıtr. Bu çalışmanın katılımcıları aynı zamanda yazı dersi okutmanı olan 1 araştırmacı ve 1 diğer yazı dersi okutmanıdır. Her iki katılımcı da Toros Üniversitesi Hazırlık Okulu Sınav Ofisi Koordinatörüdür.
Özet (Çeviri)
This study aimed to adapt the writing rubric that is used to evaluate essays in Preparatory School at Toros University. A six-week workshop was conducted to achieve the aim of the study. During the workshops, ideas were exchanged and experience was shared. After the methods to evaluate writing papers were reviewed, the methods that are used at Toros University and in the international exams such as TOEFL and IELTS were examined. In this concern, the rubric that is in use in Preparatory School at Toros University was examined in detail and it was decided to make some changes in some parts to make it more clear and understandable. In this study, qualitative data was used. The participants of this study included the researcher of the study and a writing instructor who were at the same time the Testing Coordinators at Toros University Preparatory School.