Sakarya ili Karasu ilçesi karapınar köyü arazi kullanımı
Land use in the village of Karapinar, province of Sakarya, Karasu district
  1. Tez No: 104774
  2. Yazar: ALİ SALİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAMİ GÖZENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bölgesel Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
oz Yüksek Lisans tezime konu olan Karapınar köyü; Sakarya İl merkezi olan Adapazarı'na 40, Karasu merkezine ise 10 km mesafede, 435 hektar 8398 m2 alan kaplayan tipik bir yol boyu köyüdür. Köy, 1789 yılında Kafkasya'dan göçmen olarak gelen Abhazalar tarafından kurulmuş ve günümüzde 180 hanede 1250 kişi yaşamaktadır. Güney-kuzey istikametinde yaklaşık 2 km kadar uzanan Karapınar köyünde tipik bir marmara iklimi görülür. Fakat yağış miktarı marmara iklimine göre biraz daha fazladır. Köydeki ortalama yıllık yağış miktarı ise 1035.7 mm'dir. Karapınar köyü hem toprak hem de akarsu yönünden çevresine göre şanslı bir köydür.Köyde alüvyal topraklar, kahverengi orman toprakları ve kara topraklar(higromorfik alüvyal topraklar) olmak üzere üç tip toprak çeşidi ile karşılaşırız. Karapınar köyünün başlıca geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır.Tarımsal faaliyetler içinde fındık, kavak mısır,buğday başta gelir. Özellikle fındık köylünün en çok gelir sağladığı tarımsal faaliyettir. Bunlardan başka fasulye, kabak, lahana, meyve-sebze gibi tarımsal faaliyetlerde yaygın olarak yapılır. Karapınar köyündeki meskenler ise genelde gevşek dağılım gösterir. İki ev arasındaki mesafe 30-40 m civarındadır. Evler ahşap ve betonarme olmak üzere iki tipten meydana gelmektedir.Evlerin yanındaki ahırlar ise tuğladan yapılmıştır. Sonuç olarak şunu söyleyebiliriz ki, Karapınar köyünün iklimi ve toprak yapısı tarım için son derece elverişlidir. Akarsu bakımından da şanslı olan köy ( Sakarya nehri ile Darıçayır deresi) bu imkanlardan yeterince faydalandığı da söylenemez. III
Özet (Çeviri)
ABSTRACT My master thesis basic village of Karapınar distance to center of Sakarya (Adapazarı) 40 km., to Karasu center 10km. and including 435 bcctar 8398 metersquare field which is a typical road village. Village is settled by Abasians which refugeet from Kafkasia in 1789 and daily leaving 1250 people in 180 settlements. There is a typical Marmara climate in karapinar village which goes 2 km. on south-north way. But amount of raining is little bit more than Marmara climate. Average raining amount of Karapinar village is 1035.7 mm. it's a lucky village about soil and rivers for it's perifery. There are three types of soil which are aluvial soil brown forest soil and black soil.(higromorfic aluvial soil). Daily bread of karapinar village is agrecultere and stockbreading. Nut, poplar, corn, wheat are taking forward at farming activitics.A specially nut is the most earning farming activity of villages. Apart from these bean, marrow, cabbage, fruit-vegetable are farming activities. Recidences of Karapinar village have loose dispersion. Distance between to houses is 30-40 m. Houses occur by two types: wooden, concrete. Stables next to the houses are made of brickets. Finally we can say that climate and soil structure is very suitable for farming. This lucky village about rivers (Sakarya, Da nçayı r) can't benefit from these oportinities. IV