Ortaokul son sınıf öğrencilerinin öfke ve saldırganlık düzeylerinin bazı değişkenlere göre incelenmesi
An investigation of anger and aggression levels of mi̇ddle school last class students' regardi̇ng some vari̇ables
  1. Tez No: 370507
  2. Yazar: OSMAN GÖNÜLTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL ATICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Araştırmanın örneklemini ortaokul sekizinci sınıfa devam eden 360 kız, 363 erkek olmak üzere toplam 723 öğrenci oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak ?Sürekli Öfke ve Öfke İfade Tarzı Ölçeği?, ?Saldırganlık Ölçeği? ve ?Kişisel Bilgi Formu? kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde, t-testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (Anova), Tukey Post Hoc testi ve Pearson Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, cinsiyet, anne baba tutumu ve ailede şiddet görme durumu değişkenlerine göre öğrencilerin Sürekli Öfke puanları farklılık göstermiştir. Sürekli Öfke İfade Tarzları ise ailenin gelir durumu, anne baba tutumu ve aileden şiddet görme değişkenlerine göre farklılık göstermiştir. Öğrencilerin saldırganlık düzeyleri cinsiyet, ailenin gelir durumu, babanın sağ ya da ölü olma durumu, anne baba evli ya da boşanmış olma durumu, anne baba tutumu ve ailede şiddet görme değişkenlerine göre farklılık göstermiştir. Ayrıca öfke ve öfke ifade tarzı ile saldırganlık arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Samplefor the resarch consisted of 723 students, 360 whom are girls and 363 whom are boys. To collect the data, Aggression Scale, State-Trait Anger Scale and Personel Information Form were used.The following techniques were used to analyse data analysis: ? t? test, One-way Variance Analysis (ANOVA), Tukey Post Hoc test and Pearson Correlation Analysis. According to the results obtained from the research, anger levels differs significantly based on the variables of gender, parental attitudes and status of exposure to violence in the family. Anger expressions differs significantly based on the variables of, perceived level of income, parental attitudes and status of exposure to violence in the family. Aggression levels differs significantly based on the variables of gender,perceived level of income,status of the parents live or dead,status of parents married or divorced, parental attitudes and status of exposure to violence in the family. In addition, a positive significant relationship was found between anger and anger expression and aggression.