Ortaokul öğrencilerinin saldırganlık düzeyinin ebeveyn kabul red algısı ve demografik değişkenlere göre incelenmesi
Elementary school students' agression level and acceptance/rejection percepti̇on to parents and its analysis by demographic variables
  1. Tez No: 378287
  2. Yazar: EBRU AYTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİFE TERZİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikolojik Danışma ve Rehberlik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada ortaokul öğrencilerinin saldırganlık düzeyi, ebeveyn kabul red algısı ve demografik değişkenlere göre incelenmiştir. Araştırmaya Kırıkkale il merkezinde öğrenim gören 102'si 6. sınıf, 137'sı 7. sınıf, 134'sı 8. sınıf olmak üzere toplam 373 ortaokul öğrencisi katılmıştır. Veri toplama araçları olarak Saldırganlık Ölçeği, Ebeveyn Kabul-Red Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde Pearson Momentler Çarpım Korelasyon Katsayısı, Çoklu Regresyon Analizi, İlişkisiz Örneklemler için t-Testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Araştırma sonucunda öğrencilerin saldırganlık düzeylerinin cinsiyet, kardeş sayısı, anne-baba eğitim durumu, sosyoekonomik düzey değişkenleri açısından anlamlı farklılık göstermediği görülmüştür. Bununla birlikte, 8. sınıf öğrencilerinin saldırganlık düzeyleri 6. ve 7. sınıf öğrencilerinin saldırganlık düzeylerinden daha yüksek bulunmuştur. Araştırmada ayrıca saldırganlık düzeyi ile anne kayıtsızlık düzeyi, anne ayrışmamış red düzeyi, baba sıcaklık düzeyi, anne düşmanlık düzeyi ve baba kayıtsızlık düzeyi arasında orta düzeyde pozitif yönde ve anlamlı bir ilişki olduğu bulunmuştur. Saldırganlık düzeyi ile baba ayrışmamış red düzeyi arasında ilişki de pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu bulunmuştur. Araştırmada elde edilen diğer sonuçlar ise anne ayrışmamış red, anne düşmanlık, anne kayıtsızlık ve baba düşmanlık, baba kayıtsızlık, baba ayrışmamış red düzeyinin saldırganlığı yordadığı görülmektedir. Buna karşın anne sıcaklık, baba sıcaklık düzeyinin saldırganlığı yordamadığı görülmüştür. Ebeveyn kabul –red düzeyi saldırganlık varyansının %5'ini açıklamaktadır. Araştırmada elde edilen bulgular ilgili literatür ışığında tartışılmıştır. Öğrencilere saldırganlık düzeylerini azaltmaya yönelik sınıf rehber öğretmenleri ile işbirliği yaparak grup rehberliği çalışmaları yapılmalıdır.“Çatışma Çözme Becerileri”ve“Temel İletişim Becerileri”,“Öfke ile Başa çıkma Yöntemleri”konulurında olmalıdır. Anne babalara yönelik anne-baba tutumları, aile içi iletişim ile ilgili seminer çalışmaları yapılmalıdır. Okullarda öğrencilerin serbest zamanlarını değerlendirebilecekleri ve arkadaşlık ilişkilerini geliştirebilecekleri etkinliklere yer verilmelidir.
Özet (Çeviri)
In this study, elementary school-students' agression level is examined throughly according to parental acceptance /rejection and demographic variables. Totally 373 students- studying in provice center of Kırıkkale - 102 students at 6th grade, 137 at 7th grade, 134 at 8th grade participated in this survey. As data collection tools, Aggresion Scale, Parent Acceptance/Rejection Scale and Personal Information Form are used. In the analysis of the obtained data during the research, Pearson's Product-Moment Correlation, Multiple Regression Analysis, One-way Analysis of Variance (ANOVA) and Independent Samples t-Test are utilized. At the end of the research, it is found out that the agression level of students doesn't differ significantly in terms of such varieties as gender, the number of siblings, the education level of parents, socio-economic level. However, the agression level of 8th grade students is found out to be higher than the agression level of 6th and 7th grade students. Moreover, it has been seen that there is a positive and significant –medium- relation between agression level and maternal indifference/neglect, undifferentiated rejection level, father's warmth/affection level, maternal hostility/agression level, father's indifference/neglect level. The relation between agression level and father's undifferentiated rejection level has been found out to be positive and significant. Other result achieved in the research is that maternal undifferentiated rejection, hostility, indifference/neglect levels and father's hostility/agression, undifferentiated rejection levels predict the agression level. On the other hand, maternal warmth/affection and father's warmth/affection levels don't predict the agression level. Parental accept/reject level explains %5 of variance of agression. The data obtained throughout the research has been discussed in the consideration of literature. Group guidance should be done to reduce the agression level of the students by cooperating with class guidance teacher. Methods of Conflict Resolution Skills, Basic Communication Skills and Coping with anger should be about. Seminar studies on parents' attitudes towards parents and intrafamilial communication for parents should be performed. The activities that students can evaluate their free time and improve their friend relationship should be involved at schools.