İmam Muhammed'in el-Asl isimli eserinin Mütûn-i Erbaa'ya tesiri (Kitâbü'l Beyʻ örneği)
The influence of Imam Muhammad's al-Asl on Mutun-i Arbaa (The example of 'Kitab al-Bayʻ')
- Tez No: 370539
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
İmam Muhammed'in el-Asl İsimli Eserinin Mütûn-i Erbaa'ya Tesiri ismini taşıyan bu tezde, el-Asl'ın mütûn-i erbaa'ya hangi yönlerden tesir ettiği incelenmiştir. Tez giriş, iki bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Giriş bölümünde tezin konusu, tezin sınırlandırılması, tezin önemi ve amacı, tezin yöntemi ve kaynakları hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde el-Asl, Vikâyetü'r-rivâye, el-Muhtâr, Mecmau'l-bahreyn ve Kenzü'd-dekâik'in tanıtımı yapılıp müellifler hakkında kısa bilgiler verilmiştir. İkinci bölüm iki kısma ayrılmıştır. Birinci kısımda el-Asl'ın mütûn-i erbaa'ya şekil açısından tesiri ele alınıp eserlerin sistematiğini oluşturan kitâb, bâb, fasıl ile dil ve üslupları hakkında genel bilgi verilip aralarında mukayese yapılmıştır. İkinci kısımda mütûn-i erbaa'nın kitâbü'l-beyʽ bölümünde yer alan konular tercüme edilerek bu konuların el-Asl'da var olup-olmadığı tespit edilmeye çalışılmış, el-Asl'da olan kısımların el-Asl'da ne şekilde zikredildiği mütûn-i erbaa'ya kıyas edilerek değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Sonuç olarak el-Asl ile mütûn-i erbaa'nın farklı dil ve üsluplara sahip olduğu, mütûn-i erbaa'da kullanılan kitâb ve bâb başlıklarının biri hariç tamamının el-Asl'da kullanıldığı, mütûn-i erbaa'da geçen meselelerin yüzde yetmişinin el-Asl'da bulanabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis being called as The İnfluence of Imam Muhammad's al-Asl on Mutun-i Arbaa, was examined in which aspects al-Asl impressed on mütûn-i erbaa (four fundamental Hanafi books). The thesis is consisted of an introduction, two chapters and a conclusion. In the introduction, some information was given about the topic of the thesis, its limitation, importance and aim and, the method of the study and the resources. At the first chapter, al-Asl, Vikâye er-Rivâye, al-Muhtâr, Mecmau al-Bahreyn and Kenz ed-Dekâik were promoted Then a helpful brief information was given about the authors. The second chapter was divided into two sections. At the first section, the impression of al-Asl on mütûn-i erbaa with regards to form was dealed. After that, a guideline was given about kitab, bab, fasl (different section of fıqh books) which constitutes the systematic of these books and language and expression. Then these books were compared in terms of all these aspects to the another. At the second section, the subjects that are existed in the kitab al-bay' in the mütûn-i erbaa were translated to Turkish and it was tried to be determined whether these subjects existed in the el-Asl as well or not? and How are these subjects mentioned in the al-Asl by the. Comparison with mütûn-i erbaa. In conclusion, it was determined that al-Asl and mütûn-i erbaa have different languages and expressions, all titles of kitab and bab sections in mütûn-i erbaa are used in al-Asl but one, and also that %70 of matters in mütûn-i erbaa maye be found in al-Asl too.