(شرح شروط الصّلاة) للإمام محمد بن بير علي بن إسكندر البركوي (ت. 981ه/1573م)، من بداية الكتاب (باب شروط الصّلاة) إلى نهاية الكتاب (غسل المسنون): دراسة وتحقيقاً
'İmam Muhammed B. Bîr Ali B. İskender el-Berkelî'nin (Ö. 981-1573) Şerhu Şurûti's-Salât isimli eserinin tahkik ve analizi (Kitabın başından ğasli'l-mesnûn bölümüne kadar
  1. Tez No: 806996
  2. Yazar: BADRADİN NASRADİN OTHMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET İNANIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu tez, Hicri onuncu asır Hanefî fukahasından İmam Birgivî'nin“Şerhu Şurûti's-salâh”olarak isimlendirdiği kitabını tahkik ve incelemeyi amaçlamaktadır. Bu kitabında ibadetlerle ilgili tüm meseleleri ele almıştır. Çalışma,“Şurûti's-salâh”Babından“Ğaslü'l-mesnûn”bölümüne kadar olan kısmı kapsamaktadır. Kitabın tahkik sürecinde üç el yazması kullanılmıştır. Çalışmada İmam Birgivî'nin kişisel ve ilmî hayatı aktarılırken ve yaşadığı dönemdeki cereyan eden olayları bağlamı verilirken“tarihî niteleme”yöntemine başvurulmuştur. Çalışmanın tahkik kısmında ise genel anlamda edisyon kritik kurallarına riayet edilmiştir. Diğer bir ifadeyle, bu kısımda metnin nüshalar arasında karşılaştırmasını yapmak suretiyle yazıya geçirilmesi, farklılıkların yorumsuz bir şekilde dipnotta belirtilmesi, ayet ve hadislerin tahrici ve metinde geçen kavillerin kaynağına isnad edilmesi şeklinde çeşitli aşamalar izlenmiştir. Bu çalışma ana hatlarıyla şu sonuçlara ulaşmıştır: İmam Birgivî yaşadığı dönemde Hanefî fukahanın en önemlilerinden olup Şerhu Şurûti's-salâh isimli kitabı, o dönemde Hanefi mezhebinde muteber ve namazla ilgili konuları ele alan en meşhur kitaptır. Kitap, Kur'an, hadis ve tanınmış alimlerin görüşlerinden alınan delilleri düzenli ve sistematik bir şekilde sunar. İşte bu yüzden kitap, Hanefi mezhebinin önde gelen alimlerinden, örneğin İmam el-Hasûnî tarafından da yararlanılan bir kaynaktır. Yine kitap, namazın şartlarını şerh sadedinde Hanefî mezhebinin ana kitapları olan Serahsî'nin el-Mebsût'u, İmam Muhammed'in el-Asl'ı, Dehlevî'nin el-Fetâva'l-Hâniyye'si gibi kitaplara birçok yerde atıf yapmaktadır. Eserde müellifin aynı zamanda bilimsel etiğe ne denli önem verdiği, yapmış olduğu alıntılardan anlaşılmaktadır. İşte bu sebeple Hanefî mezhebinde dikkate alınması gereken bir eser olmaya devam edecektir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze the book of Imam Birgivî, one of the Hanafi jurists of the Hijri tenth century, called“Sharh Shurūti's-Salāh.”In this book, he dealt with all the issues related to ıbadah. The study covers the part from the al-Bab“Shurūti's-Salāh”to the“Ghasl al-masnūn.”Three manuscripts were used in the editing process of the book. In the study, the“historical characterization”method was used to describe Imam Birgivī's personal and scholarly life and contextualize the events that took place during his lifetime. In the editing part of the study, the rules of edition criticism were generally followed. In other words, in this part, various stages have been followed, such as transcribing the text by comparing it between copies, indicating the differences in the footnote without comment, quoting the verses and hadiths, and attributing the sayings in the text to their source. In outline, this study has reached the following conclusions: Imam Birgivī was one of the most critical Hanafi jurists of his time, and his book Sharḥ Shurūti's-Salāh was the most famous in the Hanafi madhhab at the time, dealing with issues related to prayer. The book presents evidence from the Qur'an, hadith, and the opinions of renowned scholars in an organized and systematic manner. This is why leading Hanafi scholars, such as Imam al-Hasouni, use it as a reference source. The book also relies on the main books of the Hanafi madhhab, such as al-Sarahsī's al-Mabsūt, Imam Muhammad's al-Asl, and al-Dahlawī's al-Fatawa al-Khāniyya, to comment on the shurūti's-salāh. The author's emphasis on scientific ethics is also evident from his quotations. For this reason, this work will continue to be a work that should be taken into consideration in the Hanafi madhhab.