Elmalılı ve Muhammed Esed'in tefsirlerinde mu'cize ile ilgili ayetlerin mukayesesi
The comparison of the verses abaut miracle in commentaries written by Elmalılı and Muhammad Asad
- Tez No: 370568
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHAMMET ABAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Allah dünyayı ve âdemoğlunu yarattığından bu yana topluluklara peygamberler göndermiştir. İnsanların bir kısmı onlara iman etmiştir. Bir kısmı da peygamberliklerine delalet edecek mu'cizeler istemişlerdir. Allah, Kur'ân-ı Kerîm'de birçok peygambere mu'cize verdiğini haber vermektedir. Müfessirler, bu tür ayetleri siyasî, ictimaî, fikrî ve ferdî anlayışlar ışığında tefsir etmişlerdir. Birbirine uzak yorumların mu'cize ayetleri ışığında bir karşılaştırmasını ele almak amacıyla Elmalılı Hamdi Yazır ve Muhammed Esed'in tefsirleri, çalışmamızın konusunu oluşturmaktadır. Konuyla ilgili ayetler açıklanırken ayetle alakalı genel bilgilerin ardından sırasıyla müfessirlerin görüşleri ortaya konmuştur. Bahsi geçen müfessirler bazen ittifak etseler de çoğunlukla birbirlerine muhâlif açıklamalar yapmışlardır.
Özet (Çeviri)
God has sent prophets to the communities since he created the world and humanbeing. Some people believed in them, some asked miracles for sign for their prophecy. God says in the Qur'an that the gave miracles to many prophets. Mufassirs (commentators of Qu'ran) have interpreted these kind of verse according to the political, social, intellektüel and personel perspectives. Away from each other verses in the light of the comments miracles in order to address a comparison Elmalılı Hamdi Yazır and Muhammad Esed's commentary article are the subject of our study. When explaning the relevant verses general information about the views of commentators have been put forward, respectively. We found that although they sometimes has been in consensus in their commentators, They mostly has a statement in opposition to other.