Ekspresyonizmin Türk resmine etkisi
Influence of expressionism on Turkis painting
  1. Tez No: 370589
  2. Yazar: FEHİM GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE TANDIRLI, PROF. DR. AHMET KAMİL GÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Işık Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Kuramı ve Eleştiri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Avrupa'da 19 yüzyıldanitibaren bilim ve sanat alanındaki ilerlemeler,doğal olarak resim sanatı alanında da yansımıştır. Sadece resim sanatında değil, edebiyat ve müzik gibi diğer alanlarıda etkilemiş, paralel bir gelişme kaydedmiştir. Fotoğraf makinesinin bulunmasıyla sanat tarihinde yeni bir dönemin başladığını söylemeliyiz.Ancak bunun dışındaki teknolojik gelişmeler de duyarlı olan sanat alanı, kendi zamanının teknolojisini kullanmıştır. Bu gelişmeler, resim sanatının katı kurallarının yıkılmasıyla sonuçlanmıştır.En belirgin özgün örneği, öncelikle ekspresyonizmle ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Advencesin science and the arts in Europe since the 19th century have naturally been reflected in the field of painting art. It has influenced not only painting but also other areas such as literature and music and parallel development occurrred. One cannot say that a new era began with the invention of photogrphic apparatus. However, this field of art whic is also susceptible to technology of is time. These developments have resulted in the destruction of the stric rules of painting has primary emerged upon expresyonizm.