Ortaçağ Hıristiyan resim sanatında Eski Ahit'in neviim bölümünün büyük peygamberlerinin (Yeşaya, Yeremya, Hezekiel ve Daniel) tasvirleri
The portrayals of major Prophets (Isaiah, Jeremiah, Ezekiel and Daniel) of nevi'im section in the Old Testament in terms of the medieval art
- Tez No: 370615
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLGÜN KÖROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Batı Sanatı ve Çağdaş Sanat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
“Ortaçağ Hıristiyan Resim Sanatında Eski Ahit'in Neviim Bölümünün Büyük Peygamberlerinin ( Yeşaya, Yeremya, Hezekiel ve Daniel ) Tasvirleri”adlı Yüksek Lisans tezinde, 2. ve 15.yüzyıllar arasında üretilmiş olan Hıristiyan resim sanatında, Hıristiyanlarca kabul edilen adıyla Eski Ahit'in“Büyük”peygamberlerinin tasvirleri örneklerle incelenmiştir. İlk olarak Din kavramı ve dinsel inanç sistemlerinin gelişimi üzerinde durulurken, Eski Ahit'in bölümleri, Hıristiyan inancına etkileri ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Eski Ahit'ten alınan sahnelerin, Hıristiyan Resim Sanatı açısından önemi, kullanıldığı alanlar, Kilise resim programı çerçevesinde araştırılmıştır. Son olarak, Eski Ahit'in Neviim Bölümünde adı geçen“Büyük”peygamberlerinin, Hıristiyan sanatında görülen tasvirleri, çeşitli örnekler üzerinden açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the postgraduate thesis named 'The Portrayals of Major Prophets (Isaiah, Jeremiah, Ezekiel and Daniel) of Nevi'im section in the Old Testament in terms of the Medieval Art', visual depictions of 'Major' Prophets of, -as the Christians call- the Old Testament are analyzed along with several illustrations, which belong to Christian Art between 2nd and 15th centuries.. Firstly, religion and belief systems are emphasized, leading to the analysis of each section in the Old Testament and its impact on Christian belief. And also, importance of the Old Testament subjects in Church decoration system is analyzed. Lastly, the depictions of the 'Major' Prophets mentioned in Nevi'im of the Old Testament in the Christian art are exemplified through various illustrations.