Ahmed Adnan Saygun'un Op.59 Viyola Konçertosu'nun çalışma teknikleri ve yorum açısından incelenmesi
A study prepared on Ahmed Adnan Saygun's Op.59 Viola Concerto in the sense of tecnhnical and musical interpretation
- Tez No: 370620
 - Danışmanlar: DOÇ. ASLI ÇİVİCİOĞLU ÖZBAYRAK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Müzik, Music
 - Yıl: 2014
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
 - Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Sanat Dalı
 - Sayfa Sayısı: 168
Özet
20.yüzyılın en önemli Türk bestecilerinden biri olan, gerek eserleri gerek değerli araştırmalarıyla Türkiye'de ve dünya çapında tanınmış olan A. A. Saygun'un Viyola Konçertosu üzerine hazırlanmış olan bu eser metni; bestecinin hayatı ve konçertonun yazılmış olduğu dönem hakkında bilgi vermektedir. Dönemin bestecinin müzik dili üzerinde yaratmış olduğu etkiler de göz önünde bulundurularak konçertonun incelenmesi yapılmış, gerekli nota örnekleriyle yorumcuya eserin formu ve teknik yapısı hakkında bilgiler sunulmuştur. Ayrıca eserin teknik zorluklar içeren bölümleri belirlenerek yorumcuya bu teknik zorluklarla ilgili çözümler önerilmektedir. Bu eser metni, A. A. Saygun'un Hayatı, 20.yüzyılda çıkan dünya savaşlarının etkisiyle müzikte oluşan yeni yönelimler, A. A. Saygun ve çağdaşları, viyola konçertosu hakkında bilgi, viyola konçertosunun formu, A. A. Saygun'un eserleri, konçerto için genel çalışma teknikleri ve bu tekniklerin konçerto üzerinde uygulanması ile ilgili başlıklardan oluşmaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Ahmed Adnan Saygun, Op.59 Viyola Konçertosu, Çalışma Teknikleri.
Özet (Çeviri)
This study prepared on viola concerto op. 59 was written by one of the most important Turkish composers in 20th century Ahmed Adnan Saygun, who was also known as an ethnomusicologist with his valuable research of Turkish folk music which brought him a world-wide reputation. This study is designed to give information about the composer`s life, the period of time it was written and how it effected his musical language. There are also appropriate examples given from the score in order to explain the form of the piece to help performers to define the challenging passages by suggesting possible solutions. This study will consist of nine sections containing information about A. A. Saygun`s life, brand new trends of music in the light of the world wars in 20th century, A.A Saygun and his colleagues, general information about his viola concerto, form of the concerto, composer`s works, general techniques to study viola and the practice of these techniques on the concerto. KEY WORDS: Ahmed Adnan Saygun, Viola Concerto Op.59, Study Techniques