Carl Ditters von Dittersdorf'un 2 No.'lu Mi Majör Kontrabas Konçertosu
Carl Ditters von Dittersdorf's Doublebass Concerto No.2 in E Major
- Tez No: 370621
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİH BALÇIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Yaylı müziğinde büyük bir gelişimin olduğu dönem olan Klasik Dönem' de, bu çağa kadar tek başına yer verilmemiş olan kontrabasa eserler yazılmaya başlanmıştır. Dönemde çalgılar incelenmiş, geliştirilmiş, bestecilere ve icracılara daha çok olanak sağlanmıştır. Bundan önceki dönemlerde bas viol ve violon adı verilen enstrümanlar, sadece bas sesleri veren bir enstrüman olarak kullanılmıştır ve çalgının yapısı klasik dönemde olduğundan çok daha farklıdır. Klasik dönemde ise farklı ülkelerde, farklı çalım alternatifleri oluşturulmuş ve böylece kontrabas müziği oluşmaya ve gelişmeye başlamıştır. Klasik Dönem'de Viyana Okulu'nun bu enstrümanları incelemesiyle beraber Viyana ve çevresinde bu enstrüman için dönemin en önemli eserleri verilmiştir. Kontrabas için eserler yazan ve bu eserlerin en önemli örneklerinden birini vermiş olan kişi ise Carl Ditters von Dittersdorf'tur. Bu çalışmanın amacı, C. Ditters von Dittersdorf'un 2 numaralı konçertosu'nun analizini yapmak ve kontrabasın bu dönem içerisindeki gelişimini ve kullanım biçimlerini incelemek olmuştur. Bu çalışmanın ilk bölümünde, o güne kadar olan enstrümanın gelişimi, Klasik Dönem'de teknik ve besteleme açısından ne gibi gelişmeler yapıldığı araştırılmıştır. İkinci bölümde ise, kontrabas repertuvarının en önemli konçertolarından olan Dittersdorf'un Mi Majör konçertosu incelenmiş, form analizi yapılmış ve bestecinin hayatı üzerine araştırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In common practice period, when there has been great development, it had been composed for doublebass which hadn't given place alone up to this age. Musical instruments had been analysed, developed, given more oppurtunity to composers and to players. Before that period instruments which called bass viol and violon only used for give bass parts and quality of instrument is much different than the one in common practice period. In common practise period in different countries, different execution alternatives had developed and under favour of this music of doublebass started to be form and develop. Important composers of time, Mozart and Haydn also composed for doublebass. In common practise time, these instruments, together with views of Vienna School, important composers of this period mad efor doublebass in Vienna and around Vienna. Carl Ditters von Dittersdorf is one of the composer who write music for doublebass and give one of the important examples. Purpose of this study, make analysis of C. Ditters von Dittersdorf's Concerto in E No.2 and examine development and playing styles of doublebass in this period. In the first part of this study, instrument's development and in common practise time what development had became about technical and composing area are analysed. In the second part, one of the most important examples of doublebass repertoire, Dittersdorf's Concerto in E, form of the concerto and biography of the composer were analysed.