Solo flüt repertuvarında A. Honegger'in 'Danse de la Chèvre', E. Bozza'nın 'Image', J. Ibert'in 'Pièce' adlı eserlerinin incelenmesi
A research about A. Honegger's 'Danse de la Chèvre', E. Bozza's 'Image', J. Ibert's 'Pièce' named of works in solo flute repertoire
- Tez No: 370619
- Danışmanlar: DOÇ. AYLA ULUDERE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Üflemeli ve Vurmalı Çalgılar Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu metinde Honegger'in Danse de la Chèvre, Bozza'nın Image ve Ibert'in Pièce adlı eserleri incelenirken, yazıldıkları dönemin özellikleri, yapıtların flüt repertuvarındaki önemi ele alınmıştır. Yazıldıkları dönem ile ayrıntılandırılan eserlerin daha iyi kavranması amaçlanmıştır. İçinde büyük gelişmeler ve akımlar barındıran bu yüzyılda, incelenen eserlerin bestecilerinin hayatları, yapıtları, etkilendikleri akımlara da değinilmiştir. Yukarıda adı geçen eserlerin, bestelendiği dönemin ve bestecisinin incelendiği bu çalışmada ayrıca, çalıcılara yol gösterici olabileceği düşünülen çalışma teknikleri de ele alınmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Honegger, Ibert, Bozza, Fransa, Paris, İzlenimcilik
Özet (Çeviri)
In this article, not only the works of Honnegger's Danse de la Chèvre, Eugene Bozza's Image and Jacques Ibert's Pièce is inspected but also, the conditions of the time interval that these works are composed and their influence to the flute repertoir is taken into consideration. In the century that involves such big developments and movements, the life, works and influenced movements of the composers is also mentioned. In this article, in addition to the works, the time of the composed materials and the life of composers, the study techniques that can lead the performers are also indicated. KEYWORDS: Honnegger, Ibert, Bozza, France, Impressionism