Eğitim fakültelerindeki öğretim elemanları ve öğrencilerin ideal bir öğretim elemanının nitelikleri hakkındaki görüşleri ile kendi kurumlarındaki öğretim elemanlarının bu niteliklere uygunluklarının karşılaştırılması
  1. Tez No: 37063
  2. Yazar: HALİM AKGÖL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GALİP KARAGÖZOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 284
Özet
250 ÖZET Bu araştırma“Eğitim Fakültelerindeki Öğretim Elemanları ve Öğrencilerin İdeal Bir Öğretim Elemanı'nın Nitelikleri Hakkındaki Görüşleri ile Kendi Kurumlarındaki Öğretim Elemanlarının Bu Niteliklere Uygunluklarının Karşılaştırılması”üzerine bir araştırmadır. Nitelikler“kişilik”,“mesleki”,“ölçme ve değerlendirme”,“insan ilişkileri”boyutlarında incelenmiştir. Tarama türündeki bu araştırma BEF, GEF ve KKEF öğretim elemanları ile son sınıf öğrencilerinden oluşan evrenden randomla alınan (350 son sınıf öğrencisi ve 1 53 öğretim elemanı) örneklem üzerinde yapılmıştır. Veriler Likert ölçeğine göre hazırlanmış 64 maddenin yer aldığı anketle toplanmıştır. Uzmun görüşü de alınan anketin güvenirliği SPSS yöntemi ile her bir maddenin Cronbach Alpha güvenirlik katsayısı ile korelasyon değerleri bulunmuştur. Maddelerin Alpha güvenirlik katsayılarının.70 ile.98 arasında, korelasyon değerlerinin.20 ile.83 arasında olduğu belirlenmiştir. Veriler frekans, yüzde, aritmetik ortalama ve standart sapmalar halinde tablolaştırılmıştır. Anlamlılık düzeyleri Chi-kare, t-testi, F-testi yöntemleri ile analiz edilmiştir. Bu araştırmaya göre:.ideal bir öğretim elemanında bulunması gereken 64 niteliğin gerekliliğine öğrencilerin % 85“ i, öğretim elemanlarının % 87'si tam olarak katılmışlardır..Fakültelere göre öğrenciler ile öğretim elemanları bu niteliklerin gerekliliği konusunda farklı düşünmüşlerdir..Fakültelere göre öğrenciler ile öğretim elemanları bu niteliklerin kendi öğretim elemanlarında bulunması açısından farklı değerlendirmelerde bulunmuşlardır. Öğrencilerin bu açıdan yaptıkları değerlendirme, öğretim elemanlarına göre daha düşük derecede olmuştur..Deneklere ilişkin kişisel bilgi değişkenlerinin pekçoğu açısından hem öğrenciler hem de öğretim elemanları, ideal bir öğretim elemanında bulunması gereken niteliklerden oluşan ”kişilik“, ”mesleki“, ”ölçme ve değerlendirme“, ”insan ilişkileri" nitelik boyutlarının gerekliliği konusunda birbirinden anlamlı bir biçimde farklılaşmışlardır. Benzer farklılıklar aynı deneklerin bu nitelik boyutlan açısından kendi öğretim elemanlarını değerlendirme dereceleri arasında da görülmüştür. Bu çalışmanın sonunda bazı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
251 SUMMARY The purpose of the present research is to compare university students' and instructors' opinios about characteristics of an ideal instructor with their ratings of instruction in those institutions. These characteristics have been examined in dimensions of“personality”,“professional skills”,“measurement and evaluation”and“human relations”. This research has been carried out on a sample randomly chosen (350 senior students and 153 staff members) from a population of staff members and senior students of BEF, GEF and KKEF. Data was collected by a survey which included 64 Likert items. Cronbach's Alpha Cofficients for subscales range between.70 and.98. Item total correlations range between.20 and.83 Frequency distributions, percentages, mean, standard deviation, Chi-sguare, t-test, and Analysis of variance were employed to analyse data. Findings indicate that:.85 percent of the students and 87 percent of the instructors have completely agreed on the 64 characteristics that an ideal instructor should have..The opinions of the students and the instructors related to the necessity of these characteristics are different in terms of their faculties..The students and the instructors in different faculties have evaluated characteristics of their own faculty members differently to find out if they have those characteristics or not. The evaluations of the students have been lower in comparison with the evaluations of the instructors..There are significant differences between the students' and the instructors' opinions about the subjects' personal information variables in terms of the following characteristics“personality”,“professional skills”,“measurement and evaluation”and the“human relations”. Similar differences have been found out in the same subjects' evaluations of their own instructors in terms of these dimensions. Some suggestions and recommendations have been offered by the end of the study.