Türk Yurdu dergisinde milliyetçilik (1911-1931)
Nationalism in the Turkish Homeland magazine (1911-1931)
  1. Tez No: 370633
  2. Yazar: ÜMMET ERKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİRDEVS GÜMÜŞOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metadoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 468
Özet
Türk Yurdu dergisi Türk milliyetçiliğinin en eski yayın organıdır. Dergi, Türk Yurdu Cemiyeti'nin yayın organıdır ve 30 Kasım 1911'de çıkmaya başlamıştır. 1918 yılına kadar 14 cilt, 161 sayı yayınlanmıştır. Türk Yurdu dergisi, Osmanlı İmparatorluğu'nun çöküş döneminde, Türk milletine bir çıkış yolu göstermiştir. Türklüğün her alanda yükselmesi için çalışmıştır. Dil ve edebiyat, tarih, eğitim, din, iktisat, mimari ve sağlık gibi konular dergide yer alan başlıca temalardır. Türk Yurdu dergisine ilham veren Kırımlı İsmail Gasprinski olmuştur. Dergide özellikle Akçuraoğlu Yusuf, Ahmet Agayef, Sadri Maksudi, Hüseyinzâde Ali, Mehmet Emin, Celal Sahir, Necip Asım, Hamdullah Suphi, Ziya Gökalp, Halide Edip, Reşit Galip, Yakup Kadri gibi yazarlar etkili olmuştur. Türk Yurdu dergisi Kurtuluş savaşı nedeniyle bir süre yayınına ara vermiş ve 1924 yılında yeniden yayın hayatına başlamıştır. Bu dönemde Anadolu'nun kültürel homojenleşmesi, iktisadi kalkınması ve eğitim yoluyla modernleşmesi için çalışmıştır. Türk devrimlerinin yerleşmesine katkı sunmuştur. Türk dilinin geliştirilmesi, milli tarih yazımı, Türklüğe ait malzemelerin toplanması için çaba göstermiştir. Türk Yurdu dergisi 1929 iktisadi buhran ve buna eşlik eden siyasi krizden etkilenmiştir. 10 Nisan 1931 tarihinde Türk Ocağı'nın kendini feshetmesi ile Türk Yurdu dergisi kapanmıştır. Bu dönemde (1924-1931) 12 cilt 72 sayı yayınlanmıştır. Türk Yurdu dergisi bazı aralarla bugün yayın hayatına devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
Turkish Homeland Magazine is the oldest publication of Turkish Nationalism. The magazine is the official publication of the Turkish Homeland Society and began to publication on 30 November 1911. It published 14 volumes and 181 issues until 1918s. Turkish Homeland Magazine has shown Turkish nation a way out during the waning days of Ottoman Empire. It has worked to raise Turkish nation in all areas. Language and literature, history, education, religion, economics, architecture, health such as themes are main themes of the magazine. İsmail Gasprinski has inspired Turkish Homeland Magazine. Especially Akçuraoğlu Yusuf, Ahmet Agayef, Sadri Maksudi, Hüseyinzâde Ali, Mehmet Emin, Celal Sahir, Necip Asım, Hamdullah Suphi, Ziya Gökalp, Halide Edip, Reşit Galip, Yakup Kadri such as authors has effective in magazine. Turkish Homeland Magazine publication has a break for a while because of Turkish War of Independence and has republished in 1924. It has worked in this period Anatolia's cultural homogenization, economic development, modernization through education. It has struggled to root Turkish revolutions. It has struggled to improve Turkish language, national history writing and to collect materials about Turkishness. Turkish Homeland Magazine has affected economic crisis in 1929 meanwhile uprising political crisis. When Turkish Heart was dissolved itself 10 April 1931, Turkish Homeland Magazine was closed. It has published 12 volumes, 72 issues in this period (1924-1931). Turkish Homeland Magazine has continued to publish with some break today.