Değerler eğitimi ve millî kimlik inşası çerçevesinde Türk Yurdu Dergisindeki şiirlerin (1911-1931) incelenmesi
The analysis of poems in Turk Yurdu Journal (1911-1931) within the framework of values education and national identity construction
- Tez No: 739957
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KURT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 321
Özet
Son yıllarda değerler eğitimi ile ona bağlı kavramlara, öğretim programlarında sıkça yer verildiği görülmektedir. Ailede başlayan ve okulda devam eden değer eğitimi; değerlerin benimsenmesi, yaşam biçimi hâline getirilmesi ve gelecek kuşaklara aktarılması bakımından önemlidir. Bu çalışmanın amacı, ortaöğretim öğrencilerine millî kimlik kazandırılması sürecinde değerler eğitiminin işlevine dikkat çekmektir. Söz konusu amaca yönelik olarak Türk fikir ve edebiyat alanında önemli bir yere sahip olan Türk Yurdu dergisindeki (1911-1931) 345 şiir incelenmiştir, bu şiirler araştırmanın inceleme nesnesidir. Araştırma, nitel bir araştırma olarak yapılandırılmıştır ve nitel araştırma desenlerinden tekli durum çalışmasıdır. Veri toplama yöntemi olarak doküman incelemesi tercih edilmiştir. Bu araştırmada kullanılan şiirlerde geçen millî ve manevi değerlerle ilgili Tahlilî Fihrist veri toplama aracı olarak değerlendirilmiştir. Nelson'ın değerler sınıflaması, araştırmanın inceleme nesnesi olan şiirlere, muhteva açısından uyarlanmış; bulgular bu sınıflandırmaya göre kategorize edilmiştir. Verilen bilgiler ve incelenen metinlerdeki bulgular neticesinde, araştırmada kullanılan şiirlerin muhtevalarında çok sayıda millî ve manevi değer unsurunun yer aldığı sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmanın amacına istinaden, adı geçen şiirlerin hedef kitlenin millî kimliğinin inşası sürecinde değerler eğitimine katkı sağlayacak unsurlar barındırdığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, it has been observed that values education and its related concepts are frequently included in educational programs. Value education, which starts in the family and continues at school, is important in terms of adopting values, making them a lifestyle and transferring them to future generations. The purpose of this research, 345 poems in the journal Türk Yurdu (1911-1931), which has an important place in the field of Turkish thought and literature, were examined. The research is structured as a qualitative research and is a single case study from qualitative research designs. Document review has been preferred as the data collection method. The analysis index related to the national/spiritual values mentioned in the poems used in this research has been evaluated as a data collection tool. Nelson's classification of values was adapted to the poems, which are the object of study of the research, in terms of content and the findings have been categorized according to this classification. As a result of the information given and the findings in the examined texts, it has been concluded that there are many national and moral values in the content of the poems used in the research. Based on the purpose of the research, it has been determined that the mentioned poems contain elements that will contribute to the values education in the process of national identity construction of the target audience.