M.Ö. 7. yüzyıldan M.S. 6. yüzyılın ortalarına kadar Batı Türkistan ve Kuzey Hindistan'daki bozkır kavimleri
The steppe peoples of Western Turkistan and Northern India from the 7th century BC to the mid-6th century ad
- Tez No: 370634
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TAŞAĞIL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 332
Özet
M.Ö. VII. yüzyıldan başlayarak M.S. VI. yüzyılın 3. çeyreğinde vuku bulan Göktürk fetihlerine kadar Doğu İran, Toharistan, Soğdiyana ve Kuzey Hindistan coğrafyaları Avrasya bozkırlarının muhtelif atlı-okçu savaşçı kavimleri tarafından hâkimiyet altına alınmıştı. Bunlar arasında en meşhur olanlarını kronolojik bakımdan“Sakalar, Yüeh-chih'ler ve Hunlar – Chionit, Kidarit, Eftalit/Ak Hun”şeklinde sıralayabiliriz. Bazı bilim adamları bu atlı-okçu bozkır kavimlerinin menşeinin Altaylı olduğunu iddia ederken, diğerleri (bilim adamlarının önemli bir kısmını oluşturmaktadır) ise onların Hint-Avrupalı oldukları görüşündedirler. Keyfi ve/veya politik bakış açılarıyla motive edilmiş antropolojik ve etimolojik çalışmalar nedeniyle bu kavimlerin kökenleri tartışmalı kalmaya devam etmektedir. At-yetiştiricisi bu göçebelerin kültürel karakteristikleri ve yaşam-tarzları en otantik şekliyle günümüz Orta Asya ve Güney Sibirya'nın Türk boylarıyla örtüşmekteydi. Soy-şecereleri, sosyo-kültürel ve fizik antropolojik yapıları ile genetik işaretlerinin analizleri sonucunda bahsi geçen bu bozkır göçebelerinin Altaylı ve özellikle de Türk kökenli olabileceklerine dair güçlü deliller ortaya koyuyoruz.
Özet (Çeviri)
From the beginning of the 7th century BC. until the third quarter of the 6th century AD. Göktürk conquests; East of Iran, Tocharia, Sogdiana and Northern India was occupied by various warlike mounted-archer peoples of the Eurasian steppes in different periods. In chronological order we can arrange the most famous of them as Sakas, Yueh-chih's and Huns – Chionites, Kidarits, White Hun or Hephthalites. While some scholars have suggested an Altaic origin for these mounted-archers, the others (also important part of them) hold to the Indo-European origin hypothesis. However, the origins of these peoples have remained controversial due to the arbitrary and/or politically motivated anthropological and etymological studies. In terms of their cultural characteristics and life-styles, these horse-breeder pastoral nomads show great resemblance to present day Turkic people from Central Asia and Southern Siberia who have most authenticly continued that way of life. By analyzing their genelogical ancestry, social-cultural, physical-anthropologic characteristics and genetic signatures, we provide strong evidence for Altaic and particularly Turkic origins of aforementioned stepe nomads.