Televizyon haberlerinde gerçekliğin inşası ve garbiyatçılık sorunsalı: TRT örneği
Construction of reality in television news and the question of occidentalism: The case of TRT
  1. Tez No: 370680
  2. Yazar: DEVRİM İNCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KONCA YUMLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Journalism, Radio and Television, Communication Sciences
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 304
Özet
Bu çalışmada, televizyon haberlerinde Batı fikrinin nasıl inşa edildiği incelenmiştir. Çalışma, Batı ve Doğu kavramlarının bir sınıflama ve kategorizasyon sistematiği içerdiği; televizyon haberlerinin de bu ayrımın altını çizerek Batı ve Doğu kavramlarını sosyal olarak inşa ettiği düşüncesine dayanmaktadır. Bu amaçla, tezin kuramsal çerçevesi, gerçekliğin verili bir olgu değil, süregiden dinamik bir süreç olarak görüldüğü gerçekliğin sosyal inşası teorisi ve bu teoriyi iletişim metni çözümlemelerine uygulamayı mümkün kılan çerçeveleme kuramı bağlamında çizilmiştir. Çalışmada, kitle iletişim alanı, gerçekliği sosyal olarak inşa eden başlıca dolayımsal yapılardan biri olarak ele alınmıştır. Araştırma sorunsalı olan Garbiyatçılık kavramı, Batı fikrinin iktidar elde etmeye ve sürdürmeye yönelik olarak olumlu ya da olumsuz manada üretilmesi şeklinde anlaşılmıştır. Yapılan çerçeveleme analizi sonucu, televizyon haberlerinde Batı fikrinin, Batı'yı tanımlamaya ve ontolojik ayrıksılığı vurgulamaya yönelik“Ontolojik Karşıtlık”ve muhayyel bir“biz”tanımlamaya yönelik“Epistemolojik Kuruculuk”adlı iki temel çerçevede üretildiği anlaşılmıştır. Ayrıca, analiz sonucunda haberlerde Batı fikrinin inşa edilmesinde siyasi elitlerin hegemonik bir ağırlığı bulunduğu görülmektedir. Bunun yanında televizyon haberlerinde inşa edilen Batı imgesinin, iç politikayı şekillendirme ve yönlendirme amacıyla araçsallaştırıldığı da göze çarpmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the construction of the idea of West in television news is examined. The scrutiny is based on the idea that the concepts of West and East involve a classification and categorisation process and that the TV news construct these concepts socially by underlying this distinction. To that end, the theoretical perspective of the dissertation consists of the“social construction of reality”theory which handles the reality as an ongoing and dynamic process rather than a given phenomenon and“framing theory”which enables the implemantation of this theory in the analysis of communication texts. In the study, mass communication is treated as one of the leading mediating structures which construct the reality socially. The concept of Occidentalism, as the problematic of the study, refers to the production of the idea of West positively or negatively in order to gain and sustain power. The results of the framing analysis indicate that the idea of the West in TV news are produced by two main frames which can be conceptualised as the frame of“Ontological Reciprocity”which defines West and stresses the ontological distinctiveness and the frame of“Epistemological Construction”which describes an imaginative“we/us”. Another result of the study indicates that the political elite has a hegemonic dominancy in the construction of the idea of West in TV news and the image of West is instrumentalised in order to shape and manipulate domestic policies.