TV haberlerinde gerçeklik ve yeniden yaratılması
The Truth in TV news and re-creation of lt.
- Tez No: 99763
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZUHAL ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET İnsan, dış çevresinden aldığı uyanları algılayarak, gerektiğinde kullanabileceği bilgilere dönüştürmeye uğraşır. Elde edilmiş bilgilerin yayılması, yerleşmesi, benimsenmesi, iletişim kanalıyla olur. Zihinsel, pratik ve maddi evrenin belirlenişi, bu alanların birbirleriyle etkileşimleri sonucu gerçekleşir. İletişim, bu etkileşimde bir aracılık görevi görür. Yaşamın inşası açısından, algılananların doğruluğu ve gerçekliği oldukça önemlidir... Kitle iletişim araçlarının, yaşamın inşasındaki aracılık görevini devraldığı düşünülmektedir. Bunun yanında, bilinç üzerinde bir tahakküm yarattığı, insanın özgürleşimine engel oluşturduğu savunulmaktadır. Sözkonusu araçların sözcüleri ise, yaptıklarının gerçeği aynen yansıtmak olduğunu söylemektedirler. Kitle iletişim sosyolojisinin çok-disiplinli yaklaşımı,“TV Haberlerinde Gerçeklik ve Yeniden Yaratılması”adlı konunun incelenmesinde kullanılan çok boyutluluk anlayışına uygun bir zemin hazırlamıştır. Bu anlayış, gerçekliğin sonsuz sayıdaki ilişkilerin bütününden çıkarılışının çok boyutlu bir bakış gerektirmesinden dolayı, insanın gerçekliği kavrayış biçimiyle ilintilidir. Konunun haberlerle sınırlandırılışı ise, haberlerin gerçeklikle en dolaysız ilişkiyi kuran yapımlar olduğu iddiası düşünüldüğünde işlev kazanmaktadır. Haberler, meşruiyetlerini gerçeklik söylemlerinden alarak gerçeklik izlenimini yüceltir. Fakat, bir görüntü, gerçekliği sorgulattığı ölçüde“gerçekçi”sayılmalıdır. Haberlerde gerçekliğin yeniden yaratımı süreci yalnızca televizyon kuruluşunun elinde değildir.“Gerçek”üzerinde kurulmaya çalışılan iktidar farklı noktalara dağılabilmektedir. Sermaye, siyaset, hukuk, baskı grupları, algının fiziksel ve psikolojik sınırlıkları vb. nedenlerle, iletiler üzerinde merkezi bir otorite sağlanamaz. İletişim sorunlarını çözmek için iletişim araçlarında düzeltmelere gitmek yeterli ve kalıcı olmayacaktır. Bu yüzden düzenlemelerin kalıcılığı toplumsal değişimlere bağlıdır. Bireysel düzeyde tutum değişikliklerine gitmenin bile güç olduğu bilinmekteyken, toplumsal düzeydeki değişimlerin güçlüğü ortadadır. Ancak, üretilebilecek yeni perspektiflerin tükendiğini düşünmüyoruz. Kitlelere cazip gelebilecek öneriler sunarak bu yönde yaratılabilecek kollektif değişim arzusu, dolaylı bir biçimde iletişim alanındaki sorunları da azaltabilecektir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Mankind; when it is a need, he tries to transform the excitations he receives from outer environment into information for later use. And the transmission, settlement and acceptance of this information is done by means of communication. Thus, in the result of these interacting areas; the spesification of the intellectual, practical and substantial universe gets shape. And the array of these interacts makes the communication an important tool. By the way of building up the life; the occuracy of the excitations we receive and their truth has a vital importance... It is thought that, the mass communication tools have now taken the main mission in giving shape to life. However, it is claimed that it causes to a conscious- control on people that prevents the minds to get free. On the other hand, the representatives of the matter declare that they reflect the absolate truth just as it is. By the firm-disiplined aproach of the mass communication socialogy, there has been prepared a suitable base for the investigation of the matter that has multi dimensional understanding: 'The Truth in TV News and Re-creation of It'. This aproach is related with one's comprehension type; for it necessiates a multi-dimensional view to find out the truth out of the whole of the infinite relations. And limiting the matter with news gains it functionality, while the news itself is claimed as pure and direct productions that represents the truth. The news exalts the reality impression receiving its legitimation from the truth utterance. An image must be assumed 'realistic' only if it inquisites the reality. In news, the procedure in re-creation of the reality is not made only by TV stations. The power on 'Reality' that is wanted to be owned may get dispersed onto different points. With reasons like: capital, politics, law, influential groups; the phisical and psychologic limits of the perception cannot be provided central authority on communication. It will be not a sufficient and lasting solution to solve the conflicts of communication making only regulations on communication tools. Therefore the permanancy of the regulation is up to social changes. As it is known well that going to even individual attitude-changes is difficult, it is quiet obvious that social changes are even more tougher... Yet, we do not believe that all new perspectives has spent out. Making reasonable suggestions to the mass and by this way creating a joint desire for changes will help to reduce the problems of communication indirectly.