Avrupa resim sanatında dans imgeleri
Images of dance in the art of European painting
- Tez No: 370684
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA DAŞÇI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Sanatı ve Çağdaş Sanat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 270
Özet
“Avrupa Resim Sanatında Dans İmgeleri”adlı bu çalışmada, Antikçağ'dan 20. yüzyıla uzanan geniş zaman diliminde, dans ve resim sanatlarının buluşması değerlendirilmiştir. Avrupalı ressamların dans eden imgeleri, Antik Çağ, Ortaçağ, Rönesans, Barok, Rokoko, Yeni Klasikçilik, Romantizm, Akademik Resim, Gerçekçilik, İzlenimcilik, Oryantalizm ve 20. yüzyıl başlıkları altında incelenmiştir. Yunan ve Roma mitolojilerinden esinlenen ressamların, horalar, kharitler, musalar, satirler ve nymphaları dans ederken betimlediği görülmüştür. Eski Ahit ve Yeni Ahit'in öyküleri içinde de dans sahnelerine rastlamak mümkündür. Eski Ahit'te Hz. Davut, Golyat'a karşı zafer kazanınca; Hz. Miryam, Hz. Musa ve İsrail halkı ile birlikte Kızıldeniz'i geçince dans etmişlerdir. Hz. Meryem ve Hz. İsa'nın doğum sahneleri ve Hz. Meryem'in cennet kraliçesi olarak taç giymesi gibi Yeni Ahit'in mutlu olaylarını yansıtan resimlerde dansın varlığı dikkat çekmektedir. Erotik dansı ile Kral Hirodes'i etkileyip Vaftizci Yahya'nın idamını isteyen Salome ise, dansın karanlık bir yönünü temsil etmektedir. Mitolojik ve dinsel kahramanların dışında, gerçek yaşamdan sahnelerde de dans eden figürlere rastlanmaktadır. Köylüler, soylular, çocuklar hatta hayvanlar bile dans adımları atarken betimlenmişlerdir. Dans sanatının usta isimleri özellikle Rokoko döneminde pek çok kez tuvallere konuk olmuştur. Tiyatro eseri ve şiir gibi edebî ürünlerdeki dansların da tuvallerde hayat bulduğu görülmüştür. Kimi sanatçılar ise, bale eserlerini betimlemişlerdir. Sanatçılar farklı ülkelerdeki yaşamlara ilgi duymuş, Doğu, Uzakdoğu, Rusya ve Tahiti gibi çeşitli kültürlerin danslarını yansıtmışlardır.
Özet (Çeviri)
In this research entitled“Images of Dance in the Art of European Painting”, the meeting point of the arts of painting and dance is evaluated in a long period of time, from the Antiquity until the 20th century. Dancing images of the European painters were examined under the headings of the Antiquity, Middle Ages, Renaissance, Baroque, Rococo, Neoclassicism, Romanticism, Academic painting, Realism, Impressionism, Orientalism and the 20th century. Artists who are inspired by the Greek and Roman mythologies, depicted hours, charites, muses, satyrs and nymphs while dancing. It is also possible to see dancing scenes in the stories of the Old and New Testament. In the Old Testament, King David danced when he won victory over Goliath; Prophetess Miriam danced when she passed the Red Sea with her brother Moses and the people of Israel. In the paintings that show the happy events of the New Testament like the births of Virgin Mary and Jesus or the coronation of Virgin Mary, the presence of dance is important. Salome, who asked for the head of Saint John the Baptist by convincing King Herod with her erotic dance, represents a darker side of dancing. Besides the mythological and religious heroes, dancing figures can also be seen in the real life scenes. Peasants, nobles, children and even animals were picturised while dancing. The important names of the dancing history were depicted many times especially in the Rococo period. Dances in the literary works like plays and poems were also depicted on the canvases. Some artists, painted important ballets. Painters who are interested in the lives of different countries, presented dances of various cultures such as the East, Far East, Russia and Tahiti.