Fransız barok operalarında görsel kimlik
Visual identity in French baroque operas
- Tez No: 737473
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN BEKSAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Görsel Kültür Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Görsel kültür, hayatımızın her noktasında yer alan görsel öğelerin incelendiği bilimsel bir çalışma alanıdır. İnsanoğlunun sahip olduğu görsel deneyimler, mağara duvarlarında yer alan resimlere dayanmaktadır. Teknolojik gelişmeler sonucu, görüntünün işlenebilir olması, bugün görsel imgelerin yaşantımızın her alanında var olmasıyla sonuçlanmıştır. Dolayısıyla görsel kültür, içerisinde sanat alanındaki uygulamaların da bulunduğu oldukça geniş bir alanı kapsamaktadır. Barok dönemde ortaya çıkan opera, müzik, resim, heykel, mimari, dans, edebiyat gibi farklı alanların bir arada olduğu, oldukça zengin bir sahne sanatıdır. Opera, içerisinde yer alan müzikal unsurların yanında dramatik etkinin sağlanmasını sağlayan pek çok görsel öğeye sahiptir. İtalya'da ortaya çıkan Opera sanatı, kısa sürede tüm Avrupa'ya yayılmış ve zamanla her ülkenin kendi kültürü ile şekillenerek ulusal bir çizgiye kavuşmuştur. Fransa, bu zengin sanat ile 17.yy 'ın ikinci yarısında tanışırken, Fransız operaları çok kısa sürede farklı bir görsel kimliğe bürünmüştür. Fransız Barok Operalarının sahip olduğu görsel kimliğin oluşmasında elbette dönemin sosyal, politik ve kültürel yapısıyla ilgili pek çok neden yer almaktadır. Bu anlamda, Fransız Barok Operalarının, görsel kültür gibi geniş bir çalışma alanı kapsamında incelenmesi, sanat yapıtlarının analiz edilmesi ve üzerine düşünülmesi noktasında oldukça önemlidir. 'Fransız Barok Operalarında Görsel Kimlik' başlıklı bu çalışma ile amaçlanan, Opera sanatının doğuşu ve Fransa'daki gelişimini inceleyerek, Fransız Barok Operalarının sahip olduğu görsel kimliğin, bu sanatın gelişimine olan katkısını ortaya çıkarmak, dönemin kültürel yapısı ve sanat anlayışını farklı bir gözle değerlendirmektir.
Özet (Çeviri)
Visual culture is a scientific field of study in which visual elements in every part of our lives are examined. Visual experiences of human beings are based on paintings on cave walls. The fact that the image can be processed as a result of technological developments has resulted in the existence of visual images in all areas of our lives today. Therefore, visual culture covers a very wide area, including its applications in the field of art. Opera, which emerged in the Baroque period, is a very rich stage art that combines different fields such as music, painting, sculpture, architecture, dance, and literature. Opera has many visual elements that provide a dramatic effect as well as the musical elements in it. Opera art, which emerged in Italy, spread all over Europe in a short time and gained a national line by being shaped by the culture of each country in time. While France met this rich art in the second half of the 17th century, French operas took on a different visual identity in a very short time. Of course, there are many reasons related to the social, political, and cultural structure of the period in the formation of the visual identity of the French Baroque Operas. In this sense, it is very important to analyze the French Baroque Operas within the scope of a wide field of study such as visual culture, to analyze and reflect on the works of art. The aim of this study, titled“Visual Identity in French Baroque Operas”, is to examine the birth of Opera art and its development in France, to reveal the contribution of the visual identity of French Baroque Operas to the development of this art, to evaluate the cultural structure and artistic understanding of the period from a different perspective.