Osmanlı Klasik Döneminde Tekirdağ ve Keşan: 1456-1556
Classi̇cal Period of Ottoman Tekirdag and Kesan: 1456-1556
  1. Tez No: 370691
  2. Yazar: SEVGİ AKIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET SÜME
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Osmanlı Devleti, bir uç beyliğinden zamanla büyüyerek bir imparatorluk haline dönüşmüştür. Bu dönüşümde uygulamış olduğu politikaların yanında önemli menzillere sahip olan toprakları elde etmesinin de etkisi büyüktür. Osmanlı Devleti'nin Çimpe Kalesi'ni almasıyla başlayan, Gelibolu ve beraberinde Trakya topraklarına giriş, devletin gücünü ve konumunu daha da arttırmıştır. Günümüzde Trakya coğrafyasının, Türkiye sınırları içinde kalan topraklarına“Doğu Trakya”denilmektedir. Osmanlı Devleti, ilk olarak bu bölgenin fethini tamamlamış beraberinde Balkanlara yönelmiştir. Tezimizin konusunu oluşturan Tekirdağ ve Keşan şehirleri, Doğu Trakya olarak adlandırılan bölgede yer almaktadır. Bu iki şehir, Osmanlı Devleti'nin Doğu Trakya toprakları içerisinde ilk fethettiği yerler arasındadır. Biz bu çalışmamızda öncelikle, şehirlerin yer aldığı Doğu Trakya bölgesini ele aldık. Beraberinde Osmanlı Devleti'nin tutmuş olduğu tahrir kayıtlarından yararlanarak, Klasik Dönem olarak adlandırılan 1300-1600 yılları içerisinde Tekirdağ ve Keşan şehirlerinin 1456-1556 yılları arasındaki durumunu aktarmaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
The Ottoman Empire has become an empire by growing over time from hackneyed. In this, it has also a great effect of acquisition of the lands besides the policies that have been implemented. In addition to the acquisition of Cimpor Castle, annexation Gallipoli and Thrace by the Ottoman Empire has stepped up the power and position of the Empire. Nowadays the lands of Thrace region within the boundaries of Turkey is called“Eastern Thrace”. The Ottoman Empire first completed the conquest of this region after that it shifted to the Balkans. Tekirdag and Kesan, the subject of the thesis, are located in the area known as Eastern Thrace. These two cities are the places the territory which the Ottoman Empire first conquered within Eastern Thrace. In this study, we have firstly discussed about region of Eastern Thrace where the cities are located. We tried to mention about the state of Tekirdag and Kesan in 1456-1556 which refered to as“ Classical Period”in the years of between 1300 and 1600.