Yenişehir-i Teselya kazası: 1454-1570
District of Yenişehir-i Thessaly: 1454-1570
  1. Tez No: 370690
  2. Yazar: DUYGU KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET SÜME
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmada, Osmanlı klasik döneminde, Orta Yunanistan'da bulunan Yenişehir-i Teselya (Larissa) ele alınmaktadır. Tahrir defterleri haricinde çeşitli kitap ve makaleler kullanılarak hazırlanan bu çalışmada, klasik dönemde şehrin, tarihi, coğrafik ve demografik yapısı, ekonomisi ile vakıfları incelenmiştir. Bu doğrultuda, çalışmanın ilk bölümünde, Yenişehir'in coğrafyası, Osmanlı Devleti öncesi durumu, Teselya bölgesinin Osmanlı Devleti tarafından fethi ve bu coğrafyada önemli fetihler gerçekleştiren Evrenos Bey ele alınmıştır. İkinci bölümde Yenişehir'in nüfusu, mahalleleri, ekonomisi ve idari teşkilatı anlatılmaya çalışılmıştır. Üçüncü ve son bölümde ise Yenişehir'de Türk ve Müslüman kimliğinin korunup, gelişmesinde ve bu kültürün yayılmasında aracı olan vakıflar ile mimari eserler ele alınmıştır. Ele alınan kaynaklar neticesinde, şehrin klasik dönem boyunca sosyal, ekonomik ve kültürel yapısında gösterdiği değişim ve gelişim ortaya konulurken, metin, tablo ve grafikler kullanılarak daha anlaşılır hale getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is handled Yenişehir-i Thessaly (Larissa) which located in the Central Greece, at the Ottoman classic period. These study, which prepared using a variety of book and articles expect of Tahrir books, are examined the city's historical, geographical and demographical structure, also its economy and foundations in the classic period. In this context, in the first part of the study, it was discussed Yenişehir's geography, its pre-Ottoman situation, the conquest of Thessaly by the Ottamans and Evrenos Bey, who performed important conquests in this region. In the second part, it was tried to explain about Yenişehir's population, neighborhoods, economy, and administrative organization. In the third and the last part, it was discussed architectural monuments and foundations which are the tools in the development of Yenişehir protect the Turkish and Muslim identity and in the spread of these culture. In the light of the examined resources, while the change of the city's social, economic and culturel stucture were introduced in the classic period, the text, tables and graphs were made more understandable.