Ali Rıza'nın İ'câzü'l-Kur'ân risalesi transkripsiyon, incelemeve geç Osmanlı müdafaa literatürüyle karşılaştırma
Ali Rıza's treatise on I'jaz al-Quran transcription, analysis, anda comparison with late Ottoman apologetic literature
- Tez No: 1010520
- Danışmanlar: PROF. DR. VEZİR HARMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Kur'ân-ı Kerîm'in ilâhî kelâm oluşunun ve nübüvvetin ispatının en temel delillerinden biri olarak kabul edilen İ'câzü'l-Kur'ân meselesi, İslâm düşünce tarihinin erken dönemlerinden itibaren kelâm ilminde önemli bir yer edinmiştir. Bu mesele, özellikle modernleşme sürecinin hız kazandığı 19. yüzyıl itibariyle İslâm dünyasının karşı karşıya kaldığı fikrî ve entelektüel meydan okumalar çerçevesinde yeniden ele alınmıştır. Kur'an'ın mûcizevî yönü farklı disiplinler ve yöntemler ışığında savunulmaya çalışılmıştır. Osmanlı'nın son döneminde kaleme alınan İ'câzü'l-Kur'ân risaleleri, yalnızca klasik kelâm mirasının bir devamı olmanın ötesinde, dönemin pozitivist, materyalist ve oryantalist yaklaşımlarına karşı geliştirilen savunmacı bir söylemi de yansıtmaktadır. Bu çalışmada Ali Rıza Bey'in Osmanlı'nın son döneminde Osmanlı Türkçesiyle yazılmış olan İ'câz-ı Kur'ân'dan Bir Nebze adlı risalesinin transkripsiyonu yapılmıştır ve risale analiz edilmiştir. Muallim Nâci'nin İ'câz-ı Kur'ân adlı risalesi, Hüseyin Avni'nin İ'câz-ı Kur'ân ve Hakkıyyet-i İslâm adlı risalesi, Ali Rıza Bey'in İ'câz-ı Kur'ân'dan Bir Nebze adlı risalesi Kur'an'ın i'câzı kapsamında sistematik olarak incelenerek karşılaştırılmıştır. İ'câz literatüründeki yeri, önemi ve ilmî yaklaşımı ortaya konarak i'câz literatürüne katkı sağlaması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
The issue of Iʿjāz al-Qurʾān, regarded as one of the most fundamental proofs of the divine nature of the Qurʾān and the prophethood, has occupied a significant place in the discipline of kalām since the early periods of Islamic intellectual history. This issue was revisited particularly from the nineteenth century onward, within the framework of the intellectual and ideological challenges faced by the Islamic world during the acceleration of the modernization process. The miraculous nature of the Qurʾān was defended through various disciplines and methodological approaches. The treatises on Iʿjāz al-Qurʾān written in the late Ottoman period reflect not only a continuation of the classical kalām tradition but also a defensive discourse developed against the positivist, materialist, and orientalist approaches of the time. In this study, a transcription of Ali Rıza Bey's treatise titled İ'câz-ı Kur'ân'dan Bir Nebze, written in Ottoman Turkish during the late Ottoman period, has been carried out, and the text has been analyzed. Furthermore, the treatises İ'câz-ı Kur'ân by Muallim Naci, İ'câz-ı Kur'ân ve Hakkıyyet-i İslâm by Hüseyin Avni, and İ'câz-ı Kur'ân'dan Bir Nebze by Ali Rıza Bey have been systematically examined and comparatively analyzed within the framework of the Qurʾān's inimitability. By revealing their place, significance, and scholarly approaches within the iʿjāz literature, this study aims to contribute to the field.