Relationship of problematic internet use with alexithymia, emotion regulation, and impulsivity
Problemli internet kullanımının duygu düzenleme, aleksitimi ve dürtüsellik ile ilişkisi
- Tez No: 370778
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İREM ANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
İnternetin gittikçe hayatımızın merkezine yerleşmesi ve kullanım yaygınlığının artması, bu konuyla ilgili merak uyandırmaktadır ve aynı zamanda onun aşırı kullanımını gündeme getirmektedir. Bu yüzden internetin hayatımızdaki rolünü araştırmak ve problemli kullanımın mekanizmalarını anlamak için yapılan bilimsel çalışmalar gün geçtikçe artmaktadır.“Problemli internet kullanımı”ya da“İnternet bağımlılığı”literatürde bir tür“davranışsal bağımlılık”olarak görülmektedir. Bu pencereden bakıldığında internet bağımlılığı; kısa vadede kişiyi yatıştırma, duygu-durumunu düzenleme gibi kazançlar sağlayan ve uzun vadede kişinin hayatında olumsuz sonuçlara yol açan, aşırı internet kullanımı olarak tanımlanmaktadır. Bu çalışma, literatüre göre davranışsal bağımlılıklar, alkol-madde bağımlılıklarında sıkça görülen bazı psikolojik olguların, internet bağımlılığında ne kadar rolü olduğu araştırmayı amaçlamaktadır. Yapılan araştırmalarda, aleksitimi özelliği yüksek olan, kendi ruhsal durumlarını tanımakta ve ifade etmekte problem yaşayan kişilerin, aynı zamanda duygularını etkin bir biçimde regüle etmekte de zorlandıkları, duygu düzenlemede güçlükler yaşadıkları görülmektedir. Ek olarak, kişi yoğun bir duygu yaşadığında, bunu tam olarak tespit edemiyor ve etkin biçimde düzenleyemiyorsa, bu duyguları hafifletebilmek için dürtüsel bazı davranışlara yönelebilmektedir. Bu görüşlere dayanarak, bu çalışma için, yüksek aleksitiminin, duygu düzenleme güçlüğünün ve dürtüselliğin internet bağımlılığını yordayacağı; aleksitiminin internet bağımlılığıyla duygu düzenleme üzerinden ilişkili olacağı; dürtüselliğin duygu düzenleme güçlüğü ile internet bağımlılığı arasındaki ilişkiyi güçlendireceği hipotezleri kurulmuştur. Kurulan hipotezleri test etmek için İnternet Bağımlılığı Ölçeği, Toronto Aleksitimi Ölçeği, Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği ve UPPS Dürtüsel Davranış Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini İstanbul'da okuyan, 14-18 yaşları arasında 100 lise öğrencisi ve 19-30 yaşları arasında 105 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Sonuçlar aleksitiminin, duygu düzenleme güçlüğünün ve dürtüselliğin internet bağımlılığını yordayıcılığını ve duygu düzenlemenin aleksitimi-internet bağımlılığı ilişkisindeki aracı rolünü doğrulamıştır.
Özet (Çeviri)
Internet is taking up a major importance in everyday life. The rapid growth of internet technologies and increasing prevalence rates are causing some concerns about excessive use of the internet. Therefore, there is an increased attention to internet use from academic and non-academic audiences across different countries in order to find out internet's role in our lives and understand its excessive use.“Problematic internet use”or“internet addiction”is studying as a behavioral addiction in the literature. From this perspective, it can be defined as excessive use of the internet which gives some benefits to the individual, such as escaping from problems or regulating the mood and cause some negative consequences on the individual's life, such as withdrawal from social interactions in real life or worsening performance in work/school. This study aims to study the role of some psychological factors, which are found related to the alcohol-substance and behavioral addiction, on internet addiction. Literature showed that individuals high in alexithymia, who have difficulty identifying subjective emotional states and a limited ability to communicate these feelings to others, result in the struggle and inability to effectively regulate emotions. Additionally, limited ability to deal adequately with affective states may lead individuals to engage in impulsive acts or compulsive behaviors, rather than rationally planned activities, in order to regulate distressing emotional states. Based on these views, it was hypothesized that alexithymia, difficulties in emotion regulation, and impulsivity predicts the internet addiction; alexithymia is related to internet addiction through emotion regulation; impulsivity strengths the relationship between emotion regulation and internet addiction. In order to test these hypotheses, Internet Addiction Test, Toronto Alexithymia Scale, Difficulties in Emotion Regulation Scale, and UPPS Impulsive Behavior Scale were used. Data gathered from 100 high school students (aged between 14 and 18) and 105 college students (aged between 19 and 30). Results showed that alexithymia, difficulties in emotion regulation, and impulsivity predicted the internet addiction and emotion regulation mediated the relationship between alexithymia and internet addiction.