Maternal and child characteristics affecting maternal competency
Annenin yeterliğini etkileyen anne ve çocuk özellikleri
- Tez No: 370777
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKAVET AYLİN İLDEN KOÇKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu araştırmanın amacı annenin psiko-sosyal özelliklerinin; annenin depresyon düzeyi, annenin çocuğundan ayrılma kaygısı, sürekli kaygısı, kendi annesiyle olan bağlanma stili ve özgüveni; çocuğunun mizacı ve annenin yeterlilik algısının birbirleriyle ilişkilerini Türk anaokulu çocukları annelerinde araştırmaktır. Şu sonuçların bulunması beklenmektedir: Yüksek depresyon seviyesi olan annelerin yeterlik algısı düşük olacaktır. Yeterlik algısı yüksek olan annelerin çocukları rahat bir mizaca sahiptir. Yüksek depresyon seviyesi olan anneler yüksek sürekli kaygı seviyesine ve düşük yeterlik algısına sahiptir. Yeterlik duygusu yüksek olan annelerin çocuklarından ayrılma kaygısı düşüktür. Yüksek sürekli kaygıya sahip anneler düşük özgüvene ve yüksek depresyon seviyesine sahiptir. Katılımcılar yaşları 24 ile 46 arasında değişen 107 anaokulu çocuğunun annesidir. Annenin Ayrılma Kaygısı Skalası (Hock, McBride, & Gnezda 1989), Rosenberg Özsaygı Skalası (Rosenberg, 1965), Colorado Çocuk Mizaç Envanteri (Rowe & Plomin, 1977), Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri (Spielberger, Gorsuch & Lushene, 1970), Ebeveynliğe Yönelik Tutum Ölçeği- Anne Formu (Copeland & Harbaugh, 2004), Beck Depresyon Envanteri (Beck, Steer, Ball & Ranieri, 1996) ve Yetişkin Bağlanma Stilleri Ölçeği (Collins & Read, 1990) değerlendirme için kullanılan ölçeklerdir. Sonuçlar ortaya çıkarmıştır ki; sürekli kaygı ve yeterlik algısı depresyon seviyesi üzerinde anlamlı bir etkiye sahiptir; depresyon düzeyi, çocuğun mizacı ve annenin ayrılma kaygısı yeterlik algısı üzerinde anlamlı bir etkiye sahiptir ve; eğitim seviyesi, özgüven ve depresyon düzeyi sürekli kaygı üzerinde anlamlı bir etkiye sahiptir. Sonuçlara göre, annenin yüksek yeterlik algısı olması ile annenin düşük ayrılma kaygısı olacağını varsayan hipotez hariç tamamı desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to investigate the relationship of the psychosocial characteristics of the mother in terms of the depression level of the mother, maternal separation anxiety level, trait anxiety level, attachment style and self-esteem of the mother, and the child's temperament and maternal competency in a Turkish sample of mothers with preschool children. It is expected that: Mothers with high depression levels will have low maternal competency. Mothers whose children have an easy temperament will have high maternal competency. Mothers with higher depression level will also have higher trait anxiety levels and lower sense of competency. Mothers with higher sense of competency are expected to have lower maternal separation anxiety. Mothers with high trait anxiety levels are expected to have lower self-esteem and higher depression level. Participants were 107 preschool children mothers ranging in age from 24 to 46 (M = 34, SD = 4.6). Maternal Separation Anxiety Scale (MSAS) (Hock, McBride, & Gnezda, 1989), Rosenberg Self Esteem Scale (Rosenberg, 1965), Colorado Child Temperament Inventory (CCTI) (Rowe & Plomin, 1977), Trait form of State-Trait Anxiety Inventory (STAI-T) (Spielberger, Gorsuch & Lushene, 1970), Parenting Sense of Competence- Mother Form (PSOC) (Copeland & Harbaugh, 2004), Beck Depression Inventory (BDI) (Beck, Steer, Ball & Ranieri, 1996) and Adult Attachment Scale (AAS) (Collins & Read, 1990) was used to asses. Results revealed that trait anxiety and maternal competence have significant effect on depression level; depression level, child temperament and maternal anxiety have significant effect on maternal competence; education level, self-esteem and depression level have significant effect on trait anxiety. Also, securely attached mothers have lower trait anxiety. According to the results; all hypothesis except the one about high sense of competency and low maternal separation anxiety was supported.