Anayasalarda değişmezlik değişmez maddelerin teorisi ve pratiği
Intangibilité dans les Constitutions la théorie et pratique des articles intangibles
- Tez No: 370825
- Danışmanlar: PROF. DR. NECMİ YÜZBAŞIOĞLU, PROF. DR. SİBEL İNCEOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 419
Özet
Aslî kurucu iktidar, devletin oluşturulması sırasında, yeni anayasanın yeni devletin temelini düzenleyen maddelerinin türev kurucu iktidara karşı korunmasına karar verebilir. Parlamenter çoğunluklar tarafından değiştirilmelerini veya ilga edilmelerini engellemek amacıyla aslî kurucu iktdar söz konusu maddeleri değişmez ilân edebilir. Değişmezliğin toplum mühendisliği amacıyla kullanılabilmesi nedeniyle bu maddelerin,“kurucu halkın”ortaya çıkmasının tek yolu olan demokratik bir süreç sonucunda değişmez ilân edilmeleri gerekir. Anlaşıldığı üzere değişmezliğin amacı rejimin istikrârı ve devletin temel ilkelerinin korunmasıdır. Ancak II. Dünya Savaşı'nın ardından demokratik ilkeler, temel hak ve özgürlükler de yasama organı tarafından dokunulamayacak maddelerin konusu haline gelmiştir. Değişmez maddeler anayasa mahkemeleri tarafından korunur çünkü parlamentonun işlemlerini iptal etme yetkisine sahip tek organdır. Anayasa değişikliğine ilişkin kanunları iptal ederek yüksek mahkeme kurucu halkın güncel temsilcisi haline gelir. Demokratik bir referandum değişmez maddelerin değiştirilmesi veya ilgası için tek yoldur çünkü 21. yüzyıl demokrasilerinde aslî kurucu iktidar yalnızca referandum yoluyla ortaya çıkabilir.
Özet (Çeviri)
The original constituent power, during the creation of the state, may decide to protect the articles of the new constitution which organize the foundation of the new state against the derived constituent power. To prevent their change or cancellation by parliamentary majorities , the constituent power may declare these articles as intangible. Knowing that the intangibility can be used for social engineering it is required that articles be declared as intangible after a democratic process that is the only way for the incarnation of the“ founding people ”. So the role of intangibility is regime stability and protection of fondemantales principles of the state. But it is after the 2nd World War the democratic principles, fundamental rights and freedoms have also become subjects of the articles that can not be affected by the legislative body . Protection of intangible articles is conducted by the constitutional courts because it is the only organ that has the ability to annul acts of parliament. In overturning the laws of constitutional review , the supreme court becomes the current representative of the founding people . A democratic referendum is the only way to change or cancel intangible articles because it is only by a referendum the original constituent power emerges in democracies of the 21st century.