Türkiye'nin Doğu Akdeniz Bölgesindeki Demir Çağı seramik buluntularının güncel/yerel hammaddelerle çağdaş yorumu
Contemporary interpretation with actual/local raw materials of Iron Age ceramic finds in the Eastern Mediterranean in Turkey
- Tez No: 370837
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NERGİS KILINÇ MİRDALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada Türkiye'nin Doğu Akdeniz Bölgesindeki Demir Çağı seramikleri, güncel/yerel hammaddelerle dekorasyon ve form açısından yeniden yorumlanmıştır. Çalışmada Seyhan Baraj Bölgesi kili, Almanpınarı Yöresi kili, şamotlu çamur, kırmızı ve beyaz torna çamuru, pigmentler, oksitler ve sırlar kullanılmıştır. Örnekler yarı yaş şekillendirme yöntemi kullanılarak şekillendirilmiş, 1000-1100℃'de elektrikli fırında fırınlanmıştır. Bölgesel killerle hazırlanan astar ve bünye araştırmalarından elde edilen renklerin, Demir Çağı seramik buluntuları üzerindeki astar ve bünye renkleri ile benzediği görülmüştür. Sonuç olarak bu hammaddelerin astar ve bünyede probleme yol açmadan kullanılabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study focusses on the Iron Age Ceramics from the Region of Eastern Mediterranean (Turkey) were studied in order to re-interpret in terms of form and slip decoration using with current/local raw materials. The clays of Almanpınarı Region and Seyhan Dam Lake Area were used. The clay with chamot content, red and white clays, pigments, oxides and glazes were also used in this study. Plastic forming methods were used and samples were fired at 1000-1100℃ in an electrically heated kiln. It was found that, the colors obtained from local clays were similar to engobe and body colors on Iron Age ceramic findings. Results showed that, local clays are suitable for engobe and pottery making without causing any problems.