Y kuşağı ve iş yaşam dengesi
Generation Y and work - life balance
  1. Tez No: 370836
  2. Yazar: İLKNUR KURU
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. MEHMET ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Küreselleşen dünyada artan rekabet koşulları ve demografik yapısı değişen işgücü piyasası ile birlikte insan kaynakları uygulama ve politikalarında değişikliğe gidilmesi zorunluluğu doğmuştur. 1980 ile 2000'li yıllar arasında doğan ve sorgulayan yapılarından dolayı Y kuşağı olarak kabul edilen kuşağın önümüzdeki yıllarda işgücü piyasasında artan bir ivme ile yerini alması ile birlikte küreselleşmenin etkisi ile zaten yeniliğe gitmek durumunda kalan insan kaynakları süreçleri iş – yaşam dengesi kavramını da uygulamaları arasına almak zorunluluğunu hissetmeye başlamıştır. Bu çalışmada Y kuşağının özellikleri, iş hayatından beklentileri konuları iredelenmiş ve bu bağlamda iş–yaşam dengesine bakış açılarını anlamak ve ilgili yaklaşımın yaygınlığını araştırmak üzere Y kuşağı çalışanlarına anket uygulaması yapılarak, analiz edilerek yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Extensive changes became necessary in human resources practices and policies in the globalized world due to increased competition and changing demographic structure of labor market. The generation born between 1980 and 2000 called Y generation because of their questioning structure. Generation Y is considered to be a generation in the coming years in the labor market with an increasing momentum, to take place in conjunction with the effects of globalization already with innovation feel the necessity to adapt work – life balance practices into human resources policy. In this study, characterictics of Y generation, their expectation for work life was exemined and a survey was conducted to determine their perspective to work life balance, and prevelance of work life balance initiative. Furthermore, survey results were evaluated without discarding improvements in human resources practices.