Doğrudan yabancı sermaye yatırımları ve ekonomik büyüme: Türkiye örneği
Foreign direct investments and economic growth: Example of Turkey
- Tez No: 370847
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEŞE ALGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Dünya ekonomisinde ortaya çıkan küreselleşme süreci ile hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerin kalkınmasına katkı sağlayan yabancı sermaye yatırımları ülkelerin ilgi odağı durumuna gelmiştir. Doğrudan yabancı sermaye yatırımları, gelişmekte olan ülkelerde ekonomik büyümeyi, ihracatı, ödemeler dengesini, teknolojik yenilikleri ve bilgi birikimini olumlu etkilemesi ile önemli bir sermaye kaynağı olmaktadır. Türkiye'de doğrudan yabancı sermaye yatırımları, 1980 sonrasında alınan kararlar ve liberalleşme politikaları ile artış göstermeye başlamıştır. Bu çalışmada doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının ne anlama geldiği, dünyadaki ve ülkemizdeki dağılımının nasıl olduğu, ülkeleri nasıl etkilediği yapılan araştırmalar dahilinde ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışmamızda doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının ekonomik büyüme üzerine etkisi araştırılmış ve 1980-2012 dönemi için Türkiye'deki doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının ekonomik büyümeyi nasıl etkilediği ekonometrik analiz yapılarak incelenmiştir. Çalışmada zaman serisi yöntemi uygulanmış ve doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının ekonomik büyümeyi olumlu etkilediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Thanks to the globalism occuring in World economy, the issue of foreign direct investments which contribute to the reconstruction of countries that are both devoloping and devoloped became the center of attraction. Foreign direct investments are important sources of investments for developing countries by providing positive effect on their economic growth, exports, balance of payments, technological innovation and knowledge. In Turkey, foreign direct investments increased after the decisions taken in 1980 and also thanks to the liberalization policies. In this study, the meaning of foreign direct investments, the dispersion of them in the World and in our country, and their effects on countries were put forth by considering research conducted. In our study, both the effect of foreign direct investment on economic growth and the issue of how foreign direct investment in Turkey, for the period of 1980-2012, affected the economic growth have been examined by using econometric analysis. In this study, the method of time series were used and it was concluded that foreign direct investment had a positive effect on economic growth.