Doğrudan yabancı yatırım ve ekonomik büyüme ilişkisi: Türkiye ve Polonya örneği
Foreign direct investment and economic growth: Evidence from Turkey and Poland
- Tez No: 550780
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL YILMAZ TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansal Piyasalar ve Yatırım Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Doğrudan yabancı yatırımın (DYY) ekonomik büyüme üzerindeki etkisi, araştırmacıların oldukça ilgisini çekmiş bir konudur. Genellikle gelişmekte olan ülkelerin ekonomik büyümelerinde gerekli olan yatırımları yapacak sermaye birikimleri yetersizdir. Gelişmekte olan ülkeler, ihtiyaç duydukları yatırımları yapabilmek için doğrudan yabancı yatırımlara gereksinim duymaktadır. Dolayısıyla, yerli yatırımlar ile doğrudan yabancı sermaye yatırımları birbirinin tamamlayıcısıdır. Bu nedenle, pek çok ülke, ekonomik büyümeyi ve gelişmeyi arttırmak için büyük oranda DYY girişini çekmeye çalışmaktadır. Bu çalışma, 1980-2017 yılları arasında Polonya ve Türkiye ülkeleri için, DYY'nin ekonomik büyüme üzerindeki etkisini ampirik olarak incelemektedir. DYY ve ekonomik büyüme arasındaki ilişkiyi analiz etmek için Johansen eş bütünleşme, Granger nedensellik, VAR dürtü yanıtı ve varyans ayrıştırma testleri yapılmıştır. Polonya'da DYY ve GSYİH arasında uzun dönemli bir ilişki olmadığı sonucuna varılmıştır, Polonya'da DYY ve ekonomik büyüme arasında nedensellik olduğuna dair bir kanıt yoktur. Türkiye için model, DYY ve GSYİH arasındaki nedensel ilişki hakkında hiçbir kanıt sunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
The impact of foreign direct investment (FDI) on economic growth is of interest to researchers. In general, the capital accumulation that will make the necessary investments in the economic growth of developing countries is insufficient. Developing countries need foreign direct investments in order to make the investments they need. Therefore, it is complementary to domestic investments and foreign direct investments. Therefore, many countries are trying to attract a large (FDI) inflow to improve economic growth and development. This study empirically examines FDI in the years 1980-2017 as the impact on economic growth between Poland and Turkey. Johansen co-integration, Granger causality, VAR impulse response and variance decomposition tests were conducted to analyze the relationship between FDI and economic growth. There is no long-term relationship between FDI and GDP in Poland. There is no evidence of causality between FDI and economic growth in Poland. For Turkey, our model provides no evidence of a causal relationship between FDI and GDP.