Streptozotocın ile diyabet oluşturulmuş ratların karaciğer dokularındaki oksidatif hasar üzerine ganoderma lucidum polisakkaritlerinin etkisi
Streptozotocin-induced diabetic rats the effect of ganoderma lucidum polysaccharides on oxidative damage in the liver.
- Tez No: 371039
- Danışmanlar: PROF. DR. EBRU BEYTUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada, deneysel olarak diyabet oluşturulmuş ratlara eksojen olarak verilen Ganoderma lucidum polisakkaritlerinin diyabete bağlı şekillenen oksidatif stres ve lipit profili üzerine etkilerini araştırmak amaçlanmıştır. Bu amaçla, her grupta 10 adet olmak üzere 6 gruptan oluşan 60 adet 4-5 aylık Wistar albino rat kullanıldı. Kontrol ve Ganoderma lucidum kontrol gruplarına herhangi bir uygulama yapılmazken; deneme grubundaki hayvanlara intraperitoneal olarak 50 mg/kg dozunda Streptozotosin enjeksiyonu yapılarak diyabet oluşturuldu. Diyabet oluşturduğumuz hayvanları ise diyabetik kontrol ile oral olarak 60, 120 ve 180 mg/kg Ganoderma lucidum polisakkariti verilen gruplar olarak ayırdık. Tüm gruplar 21 gün boyunca ad-libitum olarak beslendi. Ayrıca, çalışma süresince uygulamayı eşitlemek için diyabetik kontrol grubuna oral olarak serum fizyolojik verildi. Çalışma bitiminde elde edilen numunelerin Total Oksidan ve Total Antioksidan seviyeleri Spektrofotometrede, Total Kolesterol, Trigliserit, HDL, LDL, VLDL kolesterol ile pankreatik amilaz seviyeleri ise otoanalizörde ölçülmek suretiyle belirlendi. Diyabette açlık kan glukoz düzeylerinin belirgin bir şekilde yükseldiği (p0.05). Diyabetle birlikte uyguladığımız 60, 120 ve 180 mg/kg Ganoderma lucidum polisakkariti dozlarının serumda total kolesterol düzeylerini arttırdığı, trigliserit, VLDL ve HDL kolesterol düzeylerinde ise önemli bir değişikliğe neden olmadığı (p>0.05); ancak artan LDL kolesterol seviyelerini (p0.05) ancak 180 mg/kg dozunda verilen polisakkaritlerin pankreas ve karaciğer dokularında total oksidan seviyeleri üzerinde oldukça ekili bir şekilde azaltıcı bir rol oynadığı tespit edildi. Nitekim histopatolojik incelemelerde elde ettiğimiz veriler de bu görüşümüzü desteklemektedir. Tüm bu bilgilerden yola çıkarak, bizim kullandığımız türdeki Ganoderma lucidum mantarı polisakkaritlerinin, diyabet ile birlikte artan kan glukoz seviyeleri üzerinde etkili olmadığını ancak diyabete bağlı olarak arttığı düşünülen LDL ve total oksidan düzeyleri üzerinde ise oldukça önemli oranlarda azaltıcı bir rol oynadığı kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, we studied the effects of exogenic application of Ganoderma lucidum polysaccharide on oxidative stres and hyperlipidemia using induced diabetics rats. Therefore we used 60 Wistar albino rats aged 4-5 months and divided them into 6 groups, with 10 rats in each group. We did not apply any control to control groups and Ganoderma lucidum polysaccharide, whereas with a trial group animals we applied an intraperitoneal injection of 50 mg/kg dose of Streptozocine. Among diabetic control animals we created the groups to which we applied as follows 60, 120 and 180 mg/kg of polysaccharides. During the entire experiment the rats were fed ad-libitum. In addition, to synchronize the diabetic control group during the study, they were given the physiological saline orally. At the end of the study, we took some samples out of total oxidant and total antioxidant levels and measured them with the spectrophotometer, thereafter we used the autoanalyser to measure the levels of total cholesterol, triglycerides, HDL, LDL, VLDL cholesterol and pancreatic amylase. We examined the blood of diabetic fasting rats and the effect was that their glucose level was increased significantly. (p0.05)With the diabetic rats, the dose of 60, 120 and 180 mg/ kg of Ganoderma lucidum polysaccharidesarides effected in the increase of serum levels of total cholesterol, triglycerides, VLDL, and HDL cholesterol levels, although it was not a significant change (p>0.05), instead, we observed a staistically significant decrease of LDL cholesterol level (p0.05), however with a dose of 180 mg/kg the total oxidant level in pancreas and liver tissues was reduced significantly and has been considered as crucial fact. The collected data supported our view on histopathologic examination. Based on all the information, we used one type of fungus Ganoderma lucidum polysaccharides which did not influence the blood glucose level in diabetes, whereas with regard to LDL and total oxidants it played a significant role in reducing its levels.