Tip II diyabetik ratlarda Vitis vinifera L. ekstraktının β-katenin geninin ifadesi üzerine etkisi
Effect on expression of β-catenin gene of Vitis vinifera L. extract in type II diabetic rats
- Tez No: 438650
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Diabetes Mellitus (DM), pankreastan salınan insülinin yetersiz ya da etkisiz kalması ile meydana gelmektedir. Bu durum hastanın yaşamı boyunca devam etmekte, yaşam kalitesini azaltmakta ve kronik metabolik hastalık olarak tanımlanmaktadır. Tüm canlıların embriyonik gelişiminde ve canlılığını devam ettirmesinde birçok sinyal yolağı görev almaktadır. Bu yolaklardan biri olan Wnt sinyal yolağı ise glukoz homeostasisini ve lipit metabolizmasını düzenlemektedir. Bu yolakta meydana gelen herhangi bir bozukluk diyabetin gelişmesine yol açmaktadır ve bu yolakta görev alan moleküllerden biri β-katenindir. Bu çalışmada deneysel tip II diyabet oluşturulmuş ratlarda üzüm (Vitis vinifera L.) çekirdeği ekstresinin farklı dozlarının etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Ratlar kontrol grup, diyabet grup ve tedavi grupları (100 mg/kg, 200 mg/kg ve 400 mg/kg ekstre uygulanan) olmak üzere toplamda beş gruba ayrılmıştır. Diyabet ve tedavi grubundaki ratlara periton içine streptozotosin (35 mg/kg) enjekte edilmiştir. Su içerisinde çözünen ekstreler gavaj yardımıyla dört hafta süre ile verilmiştir. Dört hafta sonunda deney sonlandırılmış ve karaciğer ve pankreas dokuları alınmıştır. Bu dokulardaki β-katenin geninin ifade düzeyleri Real-Time PCR yöntemi kullanılarak belirlenmiştir. Ayrıca, deney süresince hayvanların haftalık ağırlık takibi yapılmış ve deney sonunda pankreas ağırlıkları da tartılmıştır. Elde edilen tüm verilere istatistik analiz yapılmış ve gruplar arasında farklılığın olup olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Diabetes Mellitus (DM) occur by inadequate or ineffective of the insulin release from the pancreas. This case continues throughout the patient's life, reduces the quality of life and is defined as a chronic metabolic disease. Many signaling pathways take task in maintaining the viability and in embryonic development of all living organisms. The Wnt signaling pathway that is one of these patways regulates glucose homeostasis and lipid metabolism. Any defects occurring in this patway leads to the development of diabetes and one of the molecules taken task in this pathways is β-catenin. In this study, it aimed to investigate the effects on the expression of β-catenin gene of different doses of grape (Vitis vinifera L.) seed extract in rats that formed experimental type II diabet. Rat control group, diabetes group and treatment group (100 mg/kg of, 200 mg/kg, and 400 mg/kg of implemented extract) were totally divided into five groups. rats in the diabet and treatment group was intraperitoneally injected streptozotocin (35 mg/kg). Extracts were dissolved in water was given by means of gavage for four weeks. After four weeks the experiment was terminated and the liver and pancreas tissues were removed. β-catenin gene expression levels in this tissues is determined using Real-Time PCR method. Also, follow up weekly weight of the animals during the experiment were made and pancreas weights were weighed at the end of the experiment. Statistical analysis of all data was performed and whether the differences between groups were determined.