Streptozotosin ile diabet oluşturulan rat karaciğer dokusunda oksidatif stres, paraoksonaz-1 aktivitesi ve stobadin'in koruyucu etkisinin araştırılması
Effects of stobadine on the oxidative stress markers and paraoxonase-1 activity in diabetic rat liver tissues
- Tez No: 195268
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA KAVUTÇU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalısmada, streptozotosinle diyabet olusturulmus rat karaciğer dokularında oksidatif stres ve lipid peroksidasyonunu incelemek için, malondialdehit (MDA) seviyeleri ve serbest radikal metabolizmasında etkin olan enzimlerden ksantin oksidaz (XO), nitrik oksit sentaz (NOS), glukoz-6-fosfat dehidrojenaz (G6PDH), glutatyon-S-transferaz (GST), paraoksonaz (PON) aktiviteleri çalısılarak, Stobadin'in koruyucu etkisi arastırıldı. Çalısmada ağırlıkları yaklasık 250-300 gr olan, 3 aylık erkek Wistar tipi ratlar kullanıldı. Kontrol grubu (K), Stobadin grubu (STB), Diyabet grubu (D) ve Stobadinle tedavi edilen diyabet grubu (D+STB) olmak üzere ratlar dört esit gruba bölündü. Diyabet periton içi streptozotosin (55 mg/kg) enjeksiyonu ile yapıldı. Stobadin tedavisi ise, 16 hafta süre ile oral olarak 24.7 mg/kg/gün stobadin verilerek olusturuldu. Tüm parametreler spektrofotometrik olarak çalısıldı. Çalısmamız sonucunda streptozotosinle diyabet olusturulmus ratlarda kontrol grubu ile karsılastırıldıklarında XO, NOS enzim aktiviteleri ve MDA seviyeleri istatistiksel olarak anlamlı derecede artarken (p0.05).
Özet (Çeviri)
Oxidative stress may play an important role in the pathogenesis of early and long term complications of Diabetes Mellitus (DM). Protein glycation and glucose autooxidation can generate free radicals that can cause lipid peroxidation. We aimed to investigate the effects of stobadine on oxidative stress and PON-1 enzyme activity in liver of streptozotocine (STZ) induced diabetic rats. To investigate the oxidative stress, Xanthine oxidase (XO), Glutathione-S-Transferase (GST), Glucose 6 phosphate dehydrogenase (G6PDH), Nitric oxide synthase (NOS) activities and Malondialdehyde (MDA) levels of the liver tissues were studied. Fourteen eight male Wistar rats were used approximately 3 months old, weighing 250- 300 g. at the time of experiment. Wistar rats were randomly divided four groups;controls C, treated with STB (STB), diabetic (D), treated with STB diabetic rat (D+STB). Diabetes was induced by a single IP injection of streptozotocin (55 mg/kg) to animals fasted overnight. Diabetes was verified 48 h later by measuring tail ven blood glucose, and the rats with a blood glucose concentration of 300 mg/dl or more were considered diabetic.STB was administrated to rats as 24.7 mg/kg/day orally. Tissue oxidative stress parameters and PON-1 enzyme activities in the four groups of Wistar-Albino rats were compared using the Mann-Whitney ?U test and p value < 0.05 was taken as significant.