Gıda güvenliği ve idarenin yetkileri
Food safety and powers of administration
  1. Tez No: 371071
  2. Yazar: EMİN KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ SANCAKDAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 343
Özet
Birey ve toplumun en temel ihtiyacı beslenmedir. Bu ise ancak sağlıklı, güvenli, yeterli gıdaya erişmek ile mümkündür. Gıdanın bu önemine paralel, gıda güvenliği hukuku da önem kazanmaktadır. Özellikle AB mevzuatı çerçevesinde gıda hukuku kuralları hızlı bir şekilde gelişmektedir. Devlet, sağlık ve dolayısıyla gıda hakkını sağlamakla yükümlüdür. Bunun için kamu otoriteleri gerekli düzenlemeleri ve faaliyetleri yürütmek zorundadır. Günümüzde gıda güvenliği süreci bütüncül olarak ele alınmaktadır. Bu nedenle gıda güvenliği açısından hayvan, yem ve bitki sağlığı da önemlidir. Bunun yanında gıda hammaddeleri, pestisitler, veteriner ilaçları, bulaşanlar da gıda güvenliği sürecinin diğer unsurlarıdır. Gıda güvenliğinin sağlanması öncelikle gıda işletmecilerine aittir. Bu nedenle gıda güvenliliği gereklilerini yerine getirmek en başta gıda işletmelerine aittir. Kamu idarelerinin sorumluluğu ise gıda işletmelerinin kayıt ve onay altına alınması ile başlar. Bunu takiben bu işletmeler ve faaliyetler resmi kontrol görevlileri tarafından denetlenir. Resmi kontroller sonucu idari ihlaller tespit edilmesi durumunda gerekli yaptırımlar derhal uygulanır. Başta para cezaları olmak üzere faaliyetin durdurulması, yasaklanması, iznin iptali yaptırımları uygulanabilir. Yaptırımlara karşı ise ilgililer idari ve yargısal yollara başvurulabilir. Diğer yandan kamu sağlığının korunması devletin asli ve sürekli bir görevidir. Bu nedenle bu görevinin yürütülmesinden dolayı ortaya çıkabilecek zararlardan idare malen sorumludur.
Özet (Çeviri)
Nutrition is the most basic needs of the individual and society. This can only be possible with access to healthy, secure and adequate food. Parallel to this, the importance of food, food security is being more important in law. In particular, the food law rules is evolving quickly under the European Union legislation. The State is obliged to ensure the health and thus the right to food. To do this, public authorities must carry out the necessary arrangements and activities. Today, foodsafety is considered as integrated process. Therefore in terms of food safety, animal feed and plant health is also important. Besides, food ingredients, pesticides, veterinary drugs, contaminants are other elements of the food safety process. Ensuring food safety is primarily belong to food business operators. Therefore fulfill the requirements of food safety belongs primarily to food businesses. Responsibility of Public Administrations begins with taking under the registration and approval of food businesses. Subsequently, businesses and activities are controlled by the official control officers. As a result of official controls, in case of violations detected; required administrative sanctions are applied immediately. Primarily fines, including termination of the activities, prohibition, revocation of permission sanctions can be applied. Against the sanctions, relevants are applied to administrative and judicial remedies. On the otherhand, protection of public health is substantive and permanent duty of the state. Therefore, administration is financiall responsible for these damages that may ocur while execution of the due.