6360 sayılı yasa sonrasında büyükşehir yönetimlerinde ortaya çıkan durumların kırsal kalkınmaya etkisi
After the enactment of law no. 6360, the effects of circumstances emanatġng from metropolitan administrations on rural development
- Tez No: 945047
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM ESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
Çalışmamızda temel olarak ele alınan konu; 2012 yılında kanunlaştırma aşaması tamamlanıp önemli bir bölümü 2014'de yürürlüğe giren 6360 Sayılı Yasa ile Türkiye'de yerel yönetimlerde yeni bir yapılanma gerçekleştirilmiştir. Bu yapılanma çerçevesinde büyükşehir ilan edilen yeni 14 ilde temel amacı belediye mücavir alan dışında kalan kırsal alanlara hizmet sunmak olan il özel idareleri kaldırılmış ve bazı görev ve yetkiler büyükşehir ve büyükşehir ilçe belediyelerine devredilmiştir. Ayrıca on altı binden fazla köyün tüzel kişiliği kaldırılarak mahalleye dönüştürülmüştür. 6360 Sayılı Yasa sorumluluk bölgelerini genişlettiği için kırsala hizmet sunma görevinin yanında birde büyükşehir ve ilçe belediyelerine tarım ve hayvancılıkta her türlü destek ve faaliyet yetkisi vermiştir. Türkiye'nin şehircilik anlamında idari sisteminde önemli düzenlemeler getiren yasanın etkilerini analiz etmek adına öncelikle kırsal kalkınmanın kavramsal boyutları detaylı bir biçimde açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışmamızda Türkiye'de kırsal kalkınma konusunu AB bağlamından ayrı olarak değerlendirmek eksik olacağından tarihsel bir süreç içinde kaydedilen ilerlemeler 11. Fasıl olan Tarım ve Kırsal Kalkınma üzerinden aktarırılmaya çalışılmıştır. Çalışmamızda önemli görülen ana temamıza etki etmekte olan konular olarak gıda arz güvenliği, kentsel planlama, şehirlerde tarımsal faaliyetler, ürün yeterlilik düzeyleri gibi başlıklar yasanın etkileri ile bir bütünlük oluşturacak biçimde ele alınmaya çalışılmıştır. Bununla birlikte kırsal kalkınmada genelde yerel yönetimlerin özelde büyükşehir belediyelerinin özendirici ve dönüştürücü rolleri üzerinde durulmuştur. Buna ilişkin örnek seçilen illerde uygulamalara yönelik çalışmalar anlatılmıştır. Ayrıca Fransa'da belediyelerin benzer çalışmalar yürüttüğünden bahisle il belediyesi olan bir yerel idarenin çalışmaları bu bağlamda aktarılmaya çalışılmıştır. Son olarak kırsal kalkınmayı doğrudan ilgilendiren bir konu olduğundan Türkiye'de tarımsal üretim amacıyla arazi kullanımı hakkında istatistiksel verilere dayanarak tespitler yapılmıştır. Şehirlerin yönetiminde öncü bir işlevi olan mekânsal planlama konusu yasanın ortaya çıkardığı neticeler ile bütünlük oluşturacak çerçevede ele alınarak kırsalın kalkınmasına farklı bir penceren bakış geliştirmek istenmiştir.
Özet (Çeviri)
The primary focus of our research is the recent reorganization of local governance in Turkey, enacted through Law No. 6360, which was established in 2012 and became effective in 2014. This reorganization led to the dissolution of special provincial administrations, which were originally intended to serve rural areas beyond municipal boundaries, in 14 newly designated metropolitan provinces. The responsibilities previously held by these administrations were transferred to metropolitan and metropolitan district municipalities. Furthermore, the legal status of over sixteen thousand villages was revoked, converting them into neighborhoods. Law No. 6360 has also empowered metropolitan and district municipalities to engage in various support activities related to agriculture and animal husbandry, thereby broadening their responsibilities beyond mere service provision to rural regions. To assess the implications of this law, which introduces significant changes to Turkey's administrative framework concerning urbanism, the initial section delves into the conceptual aspects of rural development. It systematically outlines the economic activities occurring in rural areas and the internal dynamics of rural settlements. The second section attempts to chronologically elucidate the approaches to rural development in Turkey, alongside the policies developed in this context, framed within the scope of development plans and strategic documents. Additionally, it discusses how the financial resources Turkey received during its EU candidacy were allocated to producers and farmers, detailing the institutions involved and the interpretation of Chapter 11 on Agriculture and Rural Development in the EU accession progress reports. In the concluding section of our research, the analysis remains extensive, organized through various subheadings. The implications of the previously discussed legislation have been assessed from two primary perspectives. The first focuses on the administrative challenges encountered by metropolitan municipalities within local governance, while the second considers the circumstances experienced by individuals residing in rural areas. Furthermore, the positive and transformative role of local governments, particularly metropolitan municipalities, in fostering rural development has been highlighted. In this context, the practices observed in the selected provinces have been detailed. Lastly, given its direct relevance to rural development, conclusions have been drawn from statistical data regarding land utilization for agricultural production in Turkey. The concept of spatial planning, which plays a crucial role in urban management, is examined in a manner that seeks to align with the outcomes of the legislation, aiming to cultivate a novel perspective on rural development.