Ayarlanmış sıvılı titreşim sönümleyicili yapıların sayısal analizi
Computational analysis of structures with tuned liquid dampers
  1. Tez No: 371115
  2. Yazar: İLKER VURUŞKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET BÜLENT ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tez çalışmasında ayarlanmış sıvılı titreşim sönümleyicilerin performansları, çift yönlü akışkan yapı etkileşimi kullanılarak araştırılmıştır. Çift yönlü akışkan yapı etkileşimi modeli ANSYS WORKBENCH yazılımı içerisindeki ANSYS MECHANICAL ve FLUENT modülleri yardımıyla oluşturulmuştur. Çift yönlü akışkan yapı etkileşimi ile oluşturulan model, literatürde bulunan deneysel çalışmalarla ile doğrulanmış, ayarlanmış sıvılı titreşim sönümleyicilerin performans incelenmesi kiriş ve bloktan oluşan basit bir yapı üzerinde gerçekleştirilmiştir. Performans belirlenmesinde, yapının aynı zorlama yükü altındaki ayarlanmış sıvılı titreşim sönümleyicisiz ve ayarlanmış sıvılı titreşim sönümleyicili cevapları arasındaki farktan yararlanılmıştır. Performans karşılaştırması, geçici hal ve durağan hal cevapları ile iki adımda, farklı zorlama genlikleri ve frekansları ile iki farklı kütle oranındaki ayarlanmış sıvılı titreşim sönümleyicilerden alınan çözümler ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda kütle oranının, geçici hal cevaplarında yapının genliklerindeki azalma üzerinde etkisinin olmadığı fakat durağan hal cevaplarında kritik rol oynadığı görülmüştür. Durağan hal cevaplarında %3 kütle oranlı ayarlanmış sıvılı titreşim sönümleyicinin performansı en fazla %15 iken bu durum %6 kütle oranlı ayarlanmış sıvılı titreşim sönümleyicide %42'lere çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the performance of the Tuned Liquid Dampers (TLD) is investigated by using two way fluid structure interaction method. The two way fluid structure interaction model is created by the help of ANSYS MECHANICAL and FLUENT moduls existing in ANSYS WORKBENCH. The model, created by the help of two way fluid structure interaction method is verified with the experimental studies existing in the literature and carried out with a simple structure with an aluminum beam and concrete blok on the beam. Performance comparison is carried out by using the deformation data of the structure with TLD and without TLD. Performance comparison is carried out in two step, transient and steady state deformation and the simulation is performed with different amplitude and frequency input parameters with two different mass ratio of TLD. The effect of the mass ratio can not be recognized in transient performance but it is seen that mass ratio has a significant effect on steady state solutions. While with the mass ratio of 0.03, the maximum damping of the structure in steady state condition is 15%, it increases to 42% with the mass ratio of 0.06.