Yukarı Menderes Havzası Neolitik Dönem yerleşimleri
Neolithic settlements of the Upper Meander Basin
  1. Tez No: 371140
  2. Yazar: YAKUP BORA TEMÜR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. FULYA DEDEOĞLU KONAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
“Yukarı Menderes Havzası Neolitik Dönem Yerleşimleri”başlıklı tezde söz konusu havzada Prof. Dr. Eşref Abay başkanlığında yürütülen ve Yrd. Doç. Dr. Fulya Dedeoğlu başkanlığında yürütülmekte olan- sırasıyla ova ve dağlık bölge yerleşimlerini ele alan- yüzey araştırmaları çalışmaları sonucu elde edilen veriler Neolitik Dönem bağlamında incelenmiştir. Bu amacı gerçekleştirmek için öncelikle, çalışma alanında bugüne kadar gerçekleştirilen çalışmalardan, bu çalışmanın veri tabanını oluşturan yüzey araştırmaları ve bu tez sürecinde izlenen yöntemlerden bahsedilmiştir. Bölgenin coğrafyasının anlatılmasının ardından burası ile yakınlığından ve ilişkisinden ötürü Göller Yöresi Neolitik yerleşimleri kronolojisi anlatılmıştır. Ardından Yukarı Menderes Havzasında tespit edilen Neolitik Dönem yerleşimleri ve bu yerleşimlerden ele geçen materyaller sunulmuştur. Söz konusu yerleşimlerin materyal kültürleri ve Göller Yöresi yerleşimlerindeki benzerleri verilerek, havza yerleşimlerinin Neolitik Dönem içerisinde hangi süreçlerde yerleşim görebilmiş olabileceği belirtilmiştir. Havza yerleşimlerinin ne tür bir ekonomiye sahip oldukları, iskân modelleri ve söz konusu ekonomik yapının komşu bölgelerle ilişkili mi yoksa bağımsız mı geliştiğine dair değerlendirmeler sonuç bölümünde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The dissertation“Neolithic Settlements In Upper Meander Basin”studies Neolithic Settlements in the region with the help of the data received by surveys which executed by Prof. Dr. Eşref Abay and Asst. Prof. Fulya Dedeoğlu Konakçı on plains and high lands of the basin. To this aim, first, the studies which take place at Upper Meander Basin mentioned and aftermath methods of the aforementioned surveys and dissertation explicated to the reader. As a result of the geographic relationship, chronical timeline of the Lake District settlements is stated. As following material culture of the settlements of Upper Meander Basin and similar materials from Lake District settlements are introduced and as a result a time period in Neolithic Era for settlements of basin is proposed. Settlement pattern and economical varies of the basin is recited as afterword.