Neolitik Çağdan Erken Tunç Çağ sonuna kadar Yukarı Menderes Havzası: Kültürel, sosyal ve ekonomik süreç
Upper Meander Basin during from Neolithic to Eba: social, cultural and economic process
  1. Tez No: 270764
  2. Yazar: FULYA DEDEOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EŞREF ABAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 769
Özet
Tez çalışması, Yukarı Menderes Havzası'nda Neolitik Çağdan Erken Tunç Çağ sonuna kadarki süreci materyal kültür ile yerleşim sistemleri açısından detaylı bir biçimde incelemek ve bu araştırmadan elde edilen verileri Batı Anadolu'da bugüne kadar yürütülen arkeolojik çalışmalar sonucu elde edilmiş prehistorik ve tarihsel veriler ile karşılaştırma esasına dayanmaktadır. ?Bölgesel Arkeolojik Çalışmalar?ın, Batı Anadolu prehistoryasındaki kültürlerin içsel değişimlerinin ve dönüşümlerinin açıklanmasında etkili olacağı düşüncemiz tezin yöntemsel bakış açısının temelini oluşturmuştur. Bu bağlamda Yukarı Menderes Havzası'nın araştırma alanı olarak seçilmesi, burasının Neolitik Çağdan Klasik Çağlara değin kesintisiz olarak iskân edilmesi ve elverişli coğrafi koşullara sahip olması nedeniyle bölgesel arkeolojik çalışmalar için uygun olmasına bağlıdır.Neolitik Çağdan Erken Tunç Çağ sonuna kadar Yukarı Menderes Havzası'nın sosyal, ekonomik, kültürel gelişim ve dönüşüm süreçleri açısından irdelenmesi ve bu değerlendirmenin yapılması için bölgesel yerleşim analizi yöntemlerinin kullanılması bölge arkeolojisi için yeni bir girişimi temsil etmektedir. Araştırma bölgesinin Batı Anadolu'da kültürel anlamda homojen ve coğrafi olarak da sınırları belli olmasından ötürü bütüncül şekilde değerlendirilebilecek bir alan olması, bu tarz analizlerin uygulanabilirliğinin test edilebilmesi yönünden araştırma bölgesinin kendisini de özgün kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of the dissertation is to describe the material culture and settlement system of the Upper Meander Basin from the Neolithic to the end of the Early Bronze Age, and to compare the data obtained from this research with the archaeological evidence from Western Anatolia. The hypothesis that the internal changes and transformation process of the prehistoric cultures in Western Anatolia can be explained by the help of regional archaeological researches led me to this study. The main reason for this study on the Upper Meander Basin is the suitable natural structure, and the existence of a continuous settlement pattern dating back to the Neolithic Period in the region.The intensive archaeological survey of the region was conducted in the mountainous and plain area by the use of different survey techniques. Geographical Information System was be used to examine the spatial patterning of archaeological sites and elements in the Upper Meander Basin.The application of the regional analyses methods represent a novel attempt for the archaeological researches about the socio-economic and cultural change and/or transformation process in the Upper Meander Basin