Çift merdaneli sürekli döküm tekniği ile üretilmiş az31, az61 ve az91 magnezyum alaşımlarının korozyon davranışı üzerine ısıl işlemin etkisi
Effects of the heat treatment on the corrosi̇on behavior of az31, az61 and az91, manufactured with double roll stri̇p casting
  1. Tez No: 371149
  2. Yazar: FEHMİ KALAYCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK DİKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
1- Magnezyum (Mg) alaşımlarının diğer metalik yapısal malzemelerin tümüne göre yoğunluğunun düşük ve spesifik mukavemetinin yüksek oluşu başta otomotiv, uçak ve uzay olmak üzere bir çok endüstri alanının yoğun ilgisini üzerine çekmektedir. 2- Günümüzde, magnezyum esaslı sac levhaların üretim süreçleri ve mekanik özellikleri üzerine birçok çalışma yapılmış olmasına karşın bu malzemelerin korozyon davranışı üzerine yapılan çalışmalar halen devam etmektedir. Ayrıca Mg ve alaşımlarının korozyon hızı uygulanacak ısıl işlemler ile de değişebilmektedir. 3- Yeni alaşım bileşimleri geliştirmek ve farklı şekillendirme yöntemlerinin potansiyelini ortaya koymak amacıyla yoğurma alaşımları üzerinde çok kapsamlı araştırmalar sürmektedir. 4- Bu çalışmada, çift merdaneli sürekli döküm yöntemi ile üretilmiş AZ31, AZ61 ve AZ91 Mg alaşımlı levhaların korozyon davranışları üzerine homojenleştirme ısıl işleminin etkisi potansiyodinamik polarizasyon (PDS) ve elektrokimyasal impedans (EIS) teknikleri kullanılarak %3.5 NaCl çözeltisi içerisinde araştırılmıştır. Numunelerin korozyon öncesi ve sonrası mikroyapısal incelemeleri optik mikroskop ve taramalı elektron mikroskop (SEM) yardımı ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
1- Due to low density and high strength, magnesium alloys takes intense interest besides other metallic materials in the automotive, aircraft and aerospace industry. 2- Nowadays, although many studies have been conducted on the manufacturing process and mechanical properties of the magnesium. Based metal plates, studies on corrosion behaviors of these materials are still in progress. 3- Many comprehesive investgations on the wragh alloys in progress in order to develop a rew alloy compositions and to produce different forming methods. Furthermore the corrosion rate Mg and its alloys varies with opplicel heat treatment. 4- In this study, effect of the homognized heat treatment on the corrosion behavior of AZ31, AZ61 and AZ91 manufactured with double roll strip casting by using potentiodynamic polarization (PDS) and electrochemical impedance (EIS) techniques in 3,5% NaCl solution were investigated. Microstructural examination of the samples, before and after corrosion, were investigated with optical microscope and scanning electron microscope.