Sedimentary petrographic properties and porosity distribution of the karababa-c member in the vicinity of the Bati Gökçe and Gölgeli̇ oil fields, Adıyaman, se Turkey
Batı Gökçe ve Gölgeli üretim sahaları civarında karababa-c üyesinin sedimanter petrografik özellikleri ve porozite dağılımı
- Tez No: 371210
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ÖMER YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmanın amacı, Batı Gökçe-11 kuyusunda kesilen Karababa-C Üyesi'nin sedimantolojik ve petrografik özelliklerini incelemek, Batı Gökçe ve Gölgeli kuyularının log verilerini yorumlamak ve Gölgeli, Batı Gökçe, Doğu Lilan, Elbeyi, Kuzey Akçeli, Kuzey Eskitaş sahalarını kapsayan Batı Gökçe-3B alanındaki Karababa-C Üyesi'nin porozite dağılımını belirlemektir. Bu amaçla, Batı Gökçe-11 kuyusundaki Karababa-C Üyesi'nden alınmış karotlardan yapılan otuz sekiz adet ince kesit incelenmiştir ve aynı kuyudaki Karababa-C Üyesi'nin kuyu log verileri yorumlanmıştır.Ayrıntılı mikrofasiyes çalışma sonucunda karbonat rezervuarı olarak tanımlanan Karababa-C Üyesi girişi iç rampa (kısıtlı ve açık deniz) ve orta rampa ortamlarında çökelmiş biyoklastik istiftaşı, biyoklastik istiftaşı/vaketaşı ve biyoklastik vaketaşı/istiftaşı fasiyeslerinden oluşmaktadır. Birim, % 2-10 arasında diyajenetik stilolit, kovuk, kalıp, çatlak ve birincil tane içi poroziteye sahiptir. Oysa, petrofiziksel veriler, aynı aralık için % 3-9 arasında porozite değerini göstermektedir.Batı Gökçe ve Gölgeli sahalarında gerçekleştirilen petrofiziksel analizler, Karababa-C Üyesi girişinin (ilk 15 m) % 2-11 porozite değerine sahip olduğunu göstermektedir. Batı Gökçe-3B alanı için otuz bir adet kuyunun log verilerinden faydalanarak yapılan porozite dağılım haritası, porozite değerlerinin Gölgeli Sahası'nın kuzeylerine ve Kuzey Eskitaş Sahası'nın güneylerine doğru arttığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the Karababa-C Member in Batı Gökçe-11 well in terms of sedimentological and petrophysical properties, interpret well log data of Batı Gökçe and Gölgeli wells and delineate porosity distribution of Karababa-C Member in Batı Gökçe-3D area which includes Gölgeli, Batı Gökçe, Doğu Lilan, Elbeyi, Kuzey Akçeli and Kuzey Eskitaş fields. For this purpose thirty-eight thin sections taken from cores of Karababa-C Member in Batı Gökçe-11 well are examined and well log data of the Karababa-C Member in the same well has been interpreted.The detailed microfacies study has been revealed that the top of the Karababa-C Member which is defined as a carbonate reservoir is composed of bioclastic packstone, bioclastic packstone/wackestone and bioclastic wackestone/packstone facies which are deposited inner (restricted and open marine) to mid ramp environments. The unit has 2-10 % porosity which can be diagenesis related dissolution matrix porosity, stylolite, moldic porosity, fracture porosity and non-diagenetic intraparticular porosity whereas petrophysical data for the same interval point out approximately 3-9 % porosity values.Petrophysical analyses carried out in Batı Gökçe and Gölgeli oil fields reveal that uppermost 15 m of the Karababa-C Member has 2-11 % porosity values. The porosity distribution map prepared by the use of log data from thirty-one wells in Batı Gökçe-3D area shows an increasing trend for porosity values to the north of Gölgeli and south of Kuzey Eskitaş fields.