Güneş pili karakteristiklerinin incelenmesi
The research of solar cell characteristics
  1. Tez No: 371216
  2. Yazar: YASİN ARDAĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİNAN KIVRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada; Güneş pillerinin yapıları incelenerek, 10W'lık üç adet panel üzerinde reosta ve yarı iletken anahtarlamalı mosfet ile MPPT teknikleri uygulanmış ve genel karakteristikleri çıkarılmıştır. Çıkan sonuçlar yorumlanmıştır. Tez beş bölümden oluşmaktadır.Bölüm 1 de; Güneş pillerinin genel yapısı, üretimi ve kullanılan panel türleri hakkında genel bir bilgi verildi. Bölüm 2 de; Genel olarak güneş pillerinin karakteristikleri, akım, gerilim ve sıcaklıkla karakteristiklerinin değişimi gözlendi. Bölüm 3 te; Maksimum Güç Takip Sistemleri (MPPT), yapılan çalışmalar ve yöntemleri incelendi. Bölüm 4 te; Deneyde kullanılan malzemelerin tanıtımı, deneyin uygulama devresinin kurulumu ve ölçümler tamamlandı. Bölüm 5 te; Yapılan ölçümlerden panellerin karakteristikleri çıkarıldı ve sonuçlar değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
In this work, by examining structure of solar cells, on the three pieces panel with 10W rheostat and semiconductor switching MPPT?s technics had been applied and general characteristics have been released. All results was determined. Thesis is including 5 parts.In first part; it is given information about general form of solar cells, production of solar cells and used panel types. In second part; it is determined that solar cells characteristic as a whole, current, voltage and also it is observed solar cells characteristics in term of change of temperature. In third part; MPPT, recent studies and ways of studies were analyzed. In fourth part; it is given that general information about the devices which are used in the experiment-testing and building of application system. Also measurements are finished. In fifth part; characteristics of panels are released by using measurements.