Şebeke Etkileşimli Fotovoltaik Güç Sistemlerinin İncelenmesi ve Simulasyonu
Investigation design and simulation of phovoltaicsystems
  1. Tez No: 522177
  2. Yazar: SEMİH DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN ABUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Dünya üzerinde var olan en büyük enerji kaynağı olan Güneş potansiyelinin, fotovol-taik sistemler içerisinde maksimum verimde kullanılması gerekmektedir. Yenilenebilir enerji kaynaklarına olan ilgideki artış, Dünya çapında birçok verimli ve efektif yenile-nebilir enerji sistemlerinin geliştirilmesini tetiklemektedir. Bu artan ilgi ile beraber, kurum ve kuruluşlar yoğun bir şekilde kaynaklarını temiz enerji sistemlerinin gelişti-rilmesine harcamaktadır. Yeşil enerji kaynaklarının şüphesiz ki en yaygın kullanım alanlarından biri, fotovoltaik güneş pilleri ve fotovoltaik sistemlerdir. Literatürde bir-çok teorik modelleme örneği olmakla beraber, bu benzetim çalışmalarının gerçek uy-gulama örneklerine uyarlama çalışmaları bu tip sistemlerin karakteristiklerinin ince-lenmesinde büyük önem arz etmektedir. Ülkemizde şebeke gerilim değerleri esas alı-narak yapılan bu çalışmada, piyasada satılan DA-AA evirici parametrelerine sadık kalınmaya çalışılmıştır. Böylelikle benzetim çalışmasındaki sayısal verilerin uygulama örneklerine yakınlığı irdelenmiştir. Bu çalışmada, günümüzde uygulamalara yönelik bir Güneş enerji santralinin temel anlayış ve Matlab Simulink yardımıyla benzetim çalışmaları açıklanacaktır.
Özet (Çeviri)
Solar energy potential, is the largest energy source on Earth that needs to be used within photovoltaic system at maximum efficiency. The increasing attention in re-newable energy sources triggers the developement of many researches on efficienct and stable renewable energy systems around the world. With this interest, institutions and organizations are heavily investing their resources in the developement of green energy concepts. One of the most widespread uses of renewable energy system is photovoltaic solar cells and phovovoltaic systems. In case of many theoretical model-ling examples in academic literature, studying these simulation researches getting the attention of characteristics of actual practical examples. In this study, adopting the common grid voltage regulations, the simulation of grid connected photovoltaic has done. DC-AC inverting parameters are used deeply to examine system behaviour. Also this study explains the sub-systems of a phovoltaic plant which is widely used on market. By generating modelling and simulation results, general idea about these plants can be easily examined. With the help of Matlab/Simulink and PVSyt softwares, the necessary datas are given readers to understand the basics of grid con-nected PV systems.