Bromo tiyokzanton ve oligotiyofen türevinin sentezi, fotofiziksel ve elektrokimyasal özelliklerinin incelenmesi
The synthesis of bromo thioxanthone and oligothiophene derivative and the investigation of photophysical and electrochemical properties
  1. Tez No: 406326
  2. Yazar: BESTE ORHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERGİS ARSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Oligotiyofenler, OFET' ler gibi yüksek performanslı elektronik aygıtlarda kullanılan organik yarı iletkenlerin en çok incelenen sınıfını oluşturmaktadırlar. Bu nedenle güneş pili uygulamalarında kullanılan oligotiyofenlerin absorpsiyon karakteristiklerinin arttırılması gerekmektedir. Konjuge iletken polimerler üstün elektriksel ve optik özelliklerinden dolayı gerek akademik gerekse sanayi alanında geniş bir çalışma alanı bulmaktadır. Politiyofenler, ışık yayan diyotlar (OLEDs) ve organik alan etkili transistörler (OFETs) gibi elektronik aygıtlarda yarı iletken davranışları ve elektrooptik özellikleri nedeniyle yaygın uygulama alanına sahiptirler. Enerji tüketimini en aza indirgeyen materyallerin keşfi, günümüzde enerji gereksinimi hızla artarken enerji kaynaklarının azalmasıyla birlikte zorunlu kılınmıştır. Bundan ötürü iletken polimerler, malzeme kimyasında önemli bir rol oynamaktadır. Ayrıca son yıllarda teknolojinin ilerlemesiyle birlikte OLED ve elektrokromik materyallere de görülen ilgi artmıştır. Giderek değişik özelliklerde iletken yapılara gereksinim duyulması ve iletken malzemelerin stratejik önemlerinin yüksek olması özellikleelektronik teknolojisinde, organik süper iletken materyaller ve iletken polimerler alanlarında araştırmaların yoğunlaşmasına sebebiyet vermektedir. Bu çalışmanın birinci kısmında, brom uçlu bir fotobaşlatıcı olan bromo-tiyokzanton (TX-Br) sentezlenmiş ve karakterize edilmiştir, metilmetakrilat (MMA)' ın fotobaşlatılmış polimerizasyonları farklı TX-Br konsantrasyonları beraberinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın ikinci kısmında ise sentezlenen TX-Br fotobaşlatıcısı, iki 2 ve 5 konumundan fonksiyonlandırılmış tiyofene, Suzuki kenetlenme reaksiyonu yöntemiyle bağlanmıştır. Sentezlenen bu oligotiyofen bileşiğinin karakterizasyonları farklı spektrofotometrik yöntemlerle (1HNMR, UV, floresans gibi) gerçekleştirilmiştir. Fotofiziksel özelliklerinin yanı sıra elektrokimyasal özellikleri de döngüsel voltametri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Ayrıca oligotiyofen türevi bileşiğin, indium kalay oksit (İTO) üzerine kaplanarak polimer özellikleri de incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Oligothiophenes are used in high performance electronic devices which are most studied organic semiconductors. Therefore oligothiophenes used in solar cell applications need to be enhanced absorption characteristics. Polythiophenes are gaining increased interest due to excellent electrical and optical species either in industry or in academica. Because of semiconductor behaviors and electro optical properties of organic light emitting diods (OLEDs) and organic field effect transistors (OFETs) are used widespread area. The discovery of materials which minimize the energy consumption, today energy requipment increase rapidly, are obligated. In recent years, OLEDs, electrochromic materials and conductive polymers are attracting great attention with the advancement of technology. The first part of this study, bromo-thioxantone (TXBr), which is a bromo-ended photoinitiator, was synthesised and characterized, photoinitiated polymerizations of methyl methacrylate (MMA) was performed with different concentration of TXBr. The second part of this study, a compound has a one thiophene group, is bound with TXBr photoinitiator through the Suzuki coupling reaction. This synthesized compound was characterized with different spectrophotometric methods (1HNMR, UV, florescence etc.). Besides this photophysical properties, electrochemical properties of oligothiophene compound are characterized by cyclic voltammetry. In addition to this, oligothiophene compound was coated upon indium tin oxide (ITO) and occurring polymers properties were studied.